Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do swoich wnętrz?

oświetlenie salon

Oświetlenie w danym wnętrzu może mieć ogromny wręcz wpływ zarówno na jego wygląd, jak i na szeroko pojętą funkcjonalność. Jeżeli zatem urządzamy akurat jakiekolwiek pomieszczenie w swoim domu, to wybór do niego odpowiednich lamp jest dla nas niesamowicie istotnym zadaniem. Warto w takim razie zapoznać się przynajmniej z podstawowymi wskazówkami i poradami związanymi z czymś takim, bowiem dzięki temu zakupy takie staną się dla nas o wiele łatwiejsze.

Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu będziemy w stanie między innymi podkreślić zalety i walory danego wnętrza, lub też ukryć wszystkie jego wady i niedoskonałości. Pozwala to także na naprawienie wszystkich mankamentów wynikających z kształtu naszego mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy między innymi poszerzyć optycznie zbyt wąską kuchnię albo też wydłużyć pokój, który wydaje się nam zbyt krótki.

Wybierając lampy odznaczające się interesującym wyglądem będziemy także w stanie ciekawie podkreślić styl danego pomieszczenia i znacznie je wzbogacić. Można wprowadzić w takim miejscu odpowiedni dla nas nastrój i klimat. Warto przy tym kierować się samą charakterystyką danego pomieszczenia, bowiem w końcu każde z nich posiada swoje osobne przeznaczenie i możemy mieć w nim zupełnie różne potrzeby.

Jednym z najważniejszych miejsc w naszym domu jest salon – to właśnie w nim spędzamy zwykle mnóstwo czasu, przez co urządzenie go w odpowiedni sposób jest niesamowicie istotne. W tym przypadku warto zdecydować się zarówno na oświetlenie ogólne, jak miejscowe. Jeśli chodzi o główne źródło światła, to w salonie najlepszym rozwiązaniem są piękne żyrandole.

lampy do salonuNależy jednak wybrać taką lampę, która będzie w stanie oświetlić cały salon równomiernie – światło musi skutecznie docierać do wszystkich jego zakamarków. Lampa w sypialni także musi zapewnić nam pełną wygodę, ale w tym przypadku niesamowicie istotną sprawą są również kwestie praktyczne. Do takiego pomieszczenia najlepiej nadaje się nieco bardziej stonowane światło, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć tam przytulną i przyjemną dla nas atmosferę.Renata Szozda

Architekt wnętrz, projektant. "Projektowanie na gotowych systemach i materiałach poprzez zmiany i dodawanie nowych elementów lub wykorzystywanie w inny sposób istniejących w systemie daje mi niesamowitą satysfakcję z pracy."