Więc można po prostu podłączyć dowolną ładowarkę do telefonu, aby go sok it up, zwłaszcza teraz, gdy zdecydowana większość telefonów obsługuje te same bezprzewodowe ładowanie i standardy USB-C? Krótka odpowiedź brzmi tak, ale długa odpowiedź wymaga nieco więcej wyjaśnień.

Najczęściej spotykaną specyfiką, którą można zobaczyć na ładowarce, jest wat (W)- przypuszczalnie ile energii ładowarka może wcisnąć w kierunku telefonu na raz. Tablety i laptopy zazwyczaj mają ładowarki o wyższej wartości W, ponieważ mają większe baterie do wypełnienia (nie zdziw się, jeśli ładowarka do telefonu nie będzie działać z laptopem).

Jak szybko telefon przechodzi od zera do setki, jeśli chodzi o żywotność baterii, zależy zarówno od tego, ile watów pochodzi z ładowarki, jak i od maksymalnej liczby watów, jaką może zabrać telefon (o czym należy się dowiedzieć za pomocą szybkiego wyszukiwania w Internecie). Nowy iPhone 12, na przykład, może obsłużyć do 20 W.

Więc jeśli kupisz oficjalną 20-W ładowarkę od Apple, to będzie sok w górę iPhone 12 około cztery razy szybciej niż oficjalna 5-W ładowarka od Apple. (Zauważ też, że model 20W obsługuje większe tablety iPad, podczas gdy model 5-W nie, z powodów, które już wyjaśniliśmy).

Dotyczy to także portów dla laptopów - najnowsze MacBooki Pros mogą pobierać 10 W mocy z portów Thunderbolt/USB-C, co oznacza, że pobijają ładowarki 5-W, ale nie mogą konkurować z modelami 20-watowymi. A tak przy okazji, zakładając, że Twój telefon może pobierać nawet 20 W. Jeśli pobije do 10 W, MacBook Pro i ładowarka 20 W przywrócą poziom baterii w tym samym tempie.

OnePlus 8T obsługuje szybkie ładowanie o mocy 65 W, dzięki czemu akumulator można napełnić od zera w około 30 minut. ZDJĘCIE: ONEPLUS
Jeśli chcesz jak najszybciej naładować baterię swojego telefonu, potrzebujesz ładowarki, która dostarcza tyle mocy, ile może obsłużyć Twój telefon jednocześnie. Większość czasu, ale nie zawsze - ładowarka, która została dołączona do Twojego telefonu, będzie pasować do rachunku.

Jeśli chodzi o "szybkie ładowanie", to jest to technologia, którą różni producenci stosują w różny sposób, a standardy zwykle nie krzyżują się między markami. Na przykład najnowszy model OnePlus 8T obsługuje szybkie ładowanie 65-W - w zasadzie dzieli akumulator na dwie części wewnętrzne i ładuje obie połowy jednocześnie.

Tak jak w przypadku normalnego ładowania, aby uzyskać najlepsze rezultaty szybkiego ładowania, potrzebujesz zarówno ładowarki, jak i telefonu do obsługi tego urządzenia - nie możesz po prostu podłączyć OnePlus 8T do dowolnej ładowarki i zobaczyć, że pełne 65-W prędkości ładowania.

Ładowanie bezprzewodowe jest trochę inne. Znowu widać prędkość ładowania mierzoną w watach, choć ładowarki bezprzewodowe są wolniejsze od wersji przewodowych. Na szczęście prawie wszyscy przyjęli już standard ładowania bezprzewodowego Qi, dzięki czemu możesz używać telefonu w dowolnym modelu. Mówiąc o tym ...

Jakiej ładowarki mogę użyć?
Tak długo, jak długo używasz odpowiedniego kabla lub odpowiedniego standardu bezprzewodowego (a trudno tego nie robić), możesz używać z telefonem prawie każdej ładowarki. Nowoczesne słuchawki będą regulować pobór mocy, aby chronić baterię, więc nie ma niebezpieczeństwa wysadzenia telefonu za pomocą ładowarki, która jest dla niego zbyt silna.

Należy jednak uważać, aby nie używać tanich, niemarkowych ładowarek lub ładowarek, które siedzą od lat, ponieważ niekoniecznie muszą spełniać te same standardy bezpieczeństwa, co reszta. Nie mówimy, że wszystkie te ładowarki są podejrzane, ale żeby być bezpiecznym, zawsze warto iść z nowszą ładowarką od renomowanego producenta lub producenta akcesoriów, nawet jeśli jest ona trochę droższa.

Najważniejsze jest to, że choć w tym momencie prawie każda nowa ładowarka będzie działać z każdym nowym telefonem, to niekoniecznie zobaczysz maksymalną prędkość ładowania lub najbardziej efektywną prędkość ładowania, jeśli nie używasz zestawu wyprodukowanego przez tę samą firmę.

Jak wspomnieliśmy powyżej, jest to szczególnie prawdziwe, gdy chodzi o szybkie ładowanie, ponieważ producenci telefonów lubią wdrażać własne standardy i metody w celu uzyskania maksymalnych szybkości ładowania, zazwyczaj trzeba podłączyć ładowarkę stworzoną specjalnie dla telefonu. Użyj innych ładowarek, jeśli trzeba, ale oficjalna ładowarka, gdy można.

Nowe telefony iPhone 12 obsługują bezprzewodowe ładowanie
To samo dotyczy ładowania bezprzewodowego. Ponieważ większość stacji dokujących i mat używa teraz tego samego standardu, powinny one pracować z prawie każdym telefonem - chociaż różne telefony mogą ładować się z różną prędkością, jeśli stacja dokująca i słuchawka nie zostały zaprojektowane specjalnie dla siebie (dokumentacja urządzenia do ładowania powinna to wszystko wyjaśnić).

Wyjątkiem jest często przypadek Apple. Jego nowy standard ładowania MagSafe, zaprojektowany dla iPhone 12 w szczególności, używa magnesów, aby utrzymać go w miejscu, a my nie polecam używać go na innych telefonach (magnesy i ładowanie bezprzewodowe nie są zazwyczaj dobre połączenie, a Apple będzie miał kilka sprytnych sztuczek inżynierskich, aby uzyskać go do pracy poprawnie na iPhone 12).

Jabłko samo w sobie poszło na płytę, mówiąc, że oficjalna ładowarka MagSafe jest w stanie zakłócić paski magnetyczne i chipy wewnątrz kart kredytowych, odznaki zabezpieczające, paszporty i breloczki do kluczy, i że może pozostawić odciski na skórzanych futerałach. Jeśli używasz jednego z nich, postępuj ostrożnie.

MagSafe i iPhone 12 na bok, nie trzeba postępować zbyt ostrożnie, jeśli chodzi o wymianę między ładowarkami i telefonami - nowoczesny sprzęt jest zbudowany, aby poradzić sobie z tego rodzaju wymiany bezpiecznie. Aby uzyskać jak najszybszy czas ładowania i najlepsze wyniki, trzymaj się jednak konkretnych ładowarek przeznaczonych do konkretnych telefonów, tak często jak to możliwe.