Zdolność do pracy na baterii jest bardzo ważną częścią ogólnego doświadczenia z telefonem komórkowym.

Nikt nie chce zabraknąć soku w środku rozmowy. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasze telefony były naładowane przy każdej okazji. Jednak te i inne złe nawyki związane z ładowaniem mogą z czasem zabić nasze baterie w telefonie. Jeśli jesteś ciekawy, jak naładować telefon, aby zaoszczędzić baterię, wskakuj od razu!

W jaki sposób bateria telefonu jest ładowana?

Baterie do telefonów komórkowych należą do klasy baterii zwanej "bateriami Li-ion". Baterie telefoniczne to akumulatory, które wykorzystują pierwiastek chemiczny zwany litem.

Każda bateria posiada pewną liczbę ogniw z biegunami dodatnimi i ujemnymi oraz roztwór chemiczny. Podłączenie telefonu powoduje reakcję chemiczną wewnątrz baterii, która przechowuje ładunki w postaci energii chemicznej.

Czynniki wpływające na trwałość baterii do telefonów komórkowych
Żywotność baterii telefonu jest określana już przed jego zakupem. Jednak nawyki związane z użytkowaniem telefonu mogą wydłużyć lub skrócić żywotność baterii.

Oto kilka ważnych czynników, które wpływają na żywotność baterii:

Cykle ładowania/rozładowania
Baterie telefoniczne mają zazwyczaj określoną liczbę cykli ładowania/rozładowania, więc nie trzeba ich często wymieniać. Podczas korzystania z telefonu, bateria uwalnia zgromadzony ładunek w postaci energii elektrycznej do zasilania różnych elementów, np. ekranu i głośnika.

Zazwyczaj żywotność baterii telefonu nie pozostaje taka sama przez cały okres jego użytkowania; powoli spada. Reakcje chemiczne powodują spadek zawartości litu w baterii wraz z naturalnymi cyklami ładowania/rozładowania.

Temperatura
Wrogiem numer jeden baterii telefonu są ekstremalne temperatury. Ładowanie telefonu w bardzo gorącym miejscu jest tak samo szkodliwe jak ładowanie go w gryzącym zimnie. Jeśli regularnie korzystasz z telefonu komórkowego, prawdopodobnie zauważyłeś, że bateria spada znacznie szybciej, gdy jest gorąco.

Gdy baterie telefonu są zbyt gorące, mają tendencję do pęcznienia, a nawet mogą eksplodować! Ponadto, ładowanie telefonu w bardzo zimnym otoczeniu może spowodować, że będzie się on ładował bardzo wolno. Ładowanie na zimno powoduje również, że z czasem baterie tracą pojemność.

Ładowarka
Kolejną rzeczą do rozważenia jest rodzaj ładowarki, której używasz. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ładowarek, które obiecują szybsze ładowanie telefonu. Nie daj się na to nabrać! Użycie niewłaściwej ładowarki zapewni niższe lub wyższe napięcie w Twoim telefonie, które może uszkodzić baterię.

Baterie telefoniczne są przeznaczone do ładowania w określonym tempie, aby zachować baterię i zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się. Aby przedłużyć żywotność baterii telefonu, należy używać wyłącznie ładowarek zalecanych przez producenta telefonu. Alternatywnie, można użyć ładowarek innych producentów, które są certyfikowane przez producenta telefonu.

Aby dowiedzieć się, jak ładować telefon, aby oszczędzać baterię, należy również wiedzieć, jak NIE ładować telefonu. Poniżej przedstawiono kilka typowych nawyków związanych z ładowaniem, które z czasem zabijają baterie telefonu.

1. Korzystanie z telefonu podczas ładowania go
Korzystając z telefonu podczas ładowania, pobierane jest zasilanie do obsługi ekranu i innych komponentów, co może również prowadzić do przegrzania. Skraca to żywotność baterii w miarę upływu czasu. Konkurencja pomiędzy użytkowaniem telefonu a ładowarką dostarczającą ładunki powoduje przegrzanie się baterii, co może ją uszkodzić.

2. Pozwalając, aby telefon spadł do zera przed ładowaniem
Jeśli nie planujesz wymieniać baterii telefonu co sześć miesięcy, nigdy nie pozwól, aby telefon umarł przed jego naładowaniem. Według Battery University, dopuszczenie do rozładowania baterii telefonu przed jego naładowaniem skróci jego żywotność. Bateria telefonu trwa dłużej, gdy jest utrzymywana w 30% do 80% swojej pojemności.

3. Przeładowanie telefonu
Przeładowanie jest jedną z najczęstszych przyczyn skracania żywotności akumulatorów. Krótko mówiąc, przeładowanie telefonu oznacza dłuższe niż to konieczne utrzymywanie go podłączonego do zasilania. Jeśli jesteś typem, który uwielbia mieć telefon podłączony przez cały czas, powinieneś wiedzieć, że niszczy on Twoją baterię.

Utrzymywanie telefonu podłączonego do zasilania przez dłuższy czas powoduje wzrost temperatury baterii, co powoduje wewnętrzne naprężenia, które wpływają na jej trwałość.