Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad technologicznym wpływem na żywotność baterii w Twoim telefonie?
Kiedy wypuszczają nowy telefon, zawsze pojawiają się lepsze specyfikacje, ale żywotność baterii telefonu spada. Posiadają one większe i lepsze ekrany, więcej pamięci, szybsze procesory i baterie o większej pojemności. Mimo to, nawet z większymi bateriami, baterie w nowych telefonach wystarczają na jeden dzień. Dlaczego tak jest?

Prosta odpowiedź jest taka, że wszystkie te nowe funkcje mają wpływ na żywotność baterii. Nowe procesory, większe ekrany i lepsza łączność - wszystkie te elementy zużywają więcej energii. Dlatego też, dzięki większej pojemności baterii, nie musisz mieć dłuższej żywotności.

Spójrzmy, jak niektóre z tych rzeczy zjadają się na baterii telefonu.

Łączność

Łączność może mieć ogromny wpływ na żywotność baterii. Pomyśl tylko o tym. W każdej chwili, Twój telefon prawdopodobnie ma uruchomioną sieć komórkową, Bluetooth i WiFi. Oczywiście, jeśli są one włączone, a Ty ich nie używasz, marnujesz niepotrzebną pojemność baterii.

GPS włącza APP, które rujnują baterię telefonu.

Ale pamiętaj, ludzie, chcą lepszej łączności i szybszego Internetu. Z tego powodu technologie te są również zawsze ulepszane. Wystarczy pomyśleć o łączności komórkowej w ciągu ostatnich kilku lat. Mieliśmy Edge'a, potem 3G, 4G, LTE, a teraz producenci zaczynają wprowadzać na rynek 5G. Te zużywają więcej energii, zwłaszcza przy złym sygnale, i mogą mieć znaczący wpływ na żywotność baterii.

Dotyczy to nie tylko łączności komórkowej, ale także Bluetooth i WiFi, gdzie stale wprowadzane są nowe usprawnienia.

Żywotność procesora i baterii telefonu

Procesor w twoim telefonie uruchamia cały telefon. Sprawia, że Twój telefon działa i reguluje wszystko z Twojego ekranu, pamięci i łączności.

Ponieważ producenci starają się budować szybsze i lepsze telefony, procesory te stają się coraz bardziej wydajne. Mogą robić wszystkie rzeczy, które mogą robić poprzednie procesory, tylko szybciej i wydajniej. Niestety, zużywają one również więcej baterii niż poprzednie telefony.

Ekrany

W miarę jak telefony się poprawiają, mają większe, jaśniejsze i lepsze ekrany. Od bardziej żywych kolorów do wyższych rozdzielczości, ma to na celu poprawę komfortu użytkowania. Ale za to lepsze doznania płaci się cenę baterii.

Dzięki zwiększonemu rozmiarowi ekranu i wyższej rozdzielczości, przychodzi więcej pikseli. Te piksele muszą być zasilane, a im więcej pikseli ma ekran, tym więcej mocy będzie zużywać.

APP takie jak Pockemon Go zabijają najbardziej baterię telefonu.

Poza rozdzielczością, ważną rolę odgrywają również takie rzeczy jak częstotliwość odświeżania i jasność. Wyższa częstotliwość odświeżania na ekranie telefonu oznacza, że z każdą sekundą będzie on odświeżał się więcej razy. Zużywa to więcej energii i wydłuża żywotność baterii.

Z oczywistych powodów jaśniejszy ekran może mieć wpływ na wydajność baterii. Im jaśniejszy ekran, tym więcej energii zużywa bateria.