Wskazówka nr 1: Unikać ekstremalnych temperatur podczas ładowania.
Jak już wcześniej powiedzieliśmy, ekstremalne temperatury są największymi wrogami baterii do telefonów komórkowych. Aby utrzymać baterię na dłużej w kształcie tip-topa, należy w miarę możliwości unikać posiadania gorącej (lub zimnej) baterii.

Uwaga: Czasami podczas ładowania telefonu można zauważyć, że jest on cieplejszy niż zwykle. To jest normalne. Jeśli uważasz, że Twój telefon się nagrzewa, wyjmij go z torebki lub zabierz w chłodniejsze miejsce, aby go naładować.

Kilka sposobów na schłodzenie baterii podczas ładowania telefonu:

  • Wyjmij telefon z torebki, jeśli go używasz. Portmonetki nie tylko zwiększają wagę telefonu, ale mogą również powodować problemy z ogrzewaniem. Przegrzanie skraca żywotność baterii telefonu. Jeśli musisz użyć torebki na telefon, kup jeden, który jest w jasnym kolorze. (Ciemniejsze kolory, takie jak czarny i głęboki niebieski pochłaniają więcej ciepła i może spowodować przegrzanie telefonu).
  • Unikaj ładowania telefonu w środowisku o słabej wentylacji. Pamiętaj, aby ładować telefon w miejscu chłodnym i suchym, aby uniknąć przegrzania. Dobrze wentylowane pomieszczenie będzie utrzymywać niską temperaturę ładowania.
  • Nie używaj telefonu podczas jego ładowania. Korzystanie z telefonu podczas ładowania pobiera energię z baterii, aby zasilać ekran i inne elementy. Konkurencja między użytkowaniem a zasilaniem z ładowarki powoduje przegrzanie baterii, co w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do jej uszkodzenia.
  • Włącz tryb samolotowy. Świetnym sposobem na wydłużenie żywotności baterii telefonu oraz szybsze jej ładowanie jest pozostawienie telefonu w trybie samolotowym podczas ładowania. Tryb samolotowy automatycznie wyłącza dane z telefonu komórkowego, co jest jedną z największych przyczyn przegrzania baterii.

Wskazówka nr 2: Ładuj swój telefon częściowo i często
Wielu użytkowników telefonów uwielbia ładować swój telefon na maksimum (100%) przy każdej nadarzającej się okazji. Chociaż to naturalne, że chcesz utrzymać wysoki poziom baterii telefonu przez cały dzień, nie jest to dobre dla baterii. Odsączenie baterii telefonu do 0% przed ładowaniem również skróci jego żywotność.

Najlepszym sposobem na naładowanie telefonu w celu zaoszczędzenia baterii jest częściowe i częstsze ładowanie go. Na przykład, można naładować telefon do 80%, pozwolić mu się rozładować do 40% i naładować go ponownie. Ładowanie telefonu w ten sposób tworzy "zdrowy" cykl ładowania/rozładowywania, który wydłuża jego żywotność.

Wskazówka nr 3: Naładuj baterię telefonu w połowie drogi przed przechowywaniem.
Zastanawiasz się, jak naładować telefon, aby oszczędzać baterię, gdy nie będziesz przez jakiś czas korzystać z telefonu? Odpowiednim sposobem jest naładowanie go w połowie drogi. Apple zaleca włączanie telefonu co sześć miesięcy i ładowanie go do 50%, aby zachować baterię.

Pozostawienie niskiego poziomu baterii przed przechowywaniem spowoduje znaczny spadek poziomu, co utrudni późniejsze ładowanie. Baterie litowo-jonowe (typu używanego w telefonach komórkowych) posiadają procesy chemiczne, które zatrzymują się, gdy bateria nie była używana przez dłuższy czas. Należy również pamiętać o przechowywaniu baterii telefonu komórkowego w chłodnym, suchym miejscu, aby zapobiec ich uszkodzeniu.

Wskazówka nr 4: Wyrzuć swoje szybko ładujące się urządzenia
Wbrew temu, co uważa wielu entuzjastów techniki, szybkie ładowanie to nie jest sposób na naładowanie telefonu w celu zaoszczędzenia baterii. Niektóre szybko ładujące się produkty obiecują nawet przyspieszyć tempo ładowania telefonu nawet o 70%, np. ładowarki USB-PD (Power Delivery). Jeśli telefon nie został zaprojektowany specjalnie z myślą o szybkim ładowaniu, nie należy używać produktów do szybkiego ładowania. Dzieje się tak, ponieważ bardzo szybkie ładowanie może szybko zwiększyć temperaturę baterii, powodując spadek jej pojemności.

Wskazówka nr 5: Odłącz telefon po naładowaniu (Trickle charging jest mitem!)
Dzięki aplikacjom oszczędzającym baterie wiele osób wierzy, że ładowanie Trickle sprawia, że baterie działają dłużej. Jednak ładowanie typu trickle nie ma wpływu na żywotność baterii. Eksperci zalecają, aby po częściowym naładowaniu telefonu odłączyć go od zasilania i ładować częściej. (Patrz wskazówka nr 4 powyżej). Unikaj więc ładowania telefonu przez noc, jeśli chcesz zwiększyć jego żywotność.

Mamy nadzieję, że nauczyłeś się czegoś lub dwóch o tym, jak ładować telefon, aby oszczędzać baterię. Zastosowanie wiedzy, której się tutaj nauczyłeś, pomoże Ci zmaksymalizować żywotność baterii i pozwoli dłużej cieszyć się użytkowaniem telefonu!