Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że twój smartfon traci ładowanie podczas długiej podróży samochodem, nawet po podłączeniu go do zapalniczki? Albo że twój telefon ładuje się znacznie wolniej niż powinien? Dzieje się tak, gdy używasz niewłaściwej ładowarki - takiej, która dostarcza zbyt mało energii do urządzenia.

W tym artykule ujawnimy, w jaki sposób można znaleźć odpowiednią ładowarkę do urządzenia, a także dwie inne rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić jak najszybsze ładowanie urządzenia.

Wyjaśnijmy kilka terminów
Wzmacniacz jest miarą tego, ile ładunku elektrycznego przechodzi przez dany punkt w danym czasie. Im wyższa jest ta liczba, tym szybciej urządzenie może się ładować.

Ampery są określane jako "A", a miliampery jako "mA". 1A = 1000 mA.

Ilość amperów obsługiwanych przez dane urządzenie nazywana jest jego amperażem.

Masz to? Dobra, idziemy.

Upewnij się, że używasz odpowiedniej ładowarki.

Ładowarka* to urządzenie, które ponownie zasila baterię urządzenia mobilnego. Dla uproszczenia, w Mobile Fun używamy tego terminu, aby objąć zarówno kabel do ładowania, jak i samą ładowarkę (która znajduje się pomiędzy kablem a źródłem zasilania), ponieważ są one zazwyczaj sprzedawane jako jednoczęściowy przedmiot.

Ładowarki są zazwyczaj wyposażone w jedno z trzech standardowych złączy - USB-C, Micro USB lub Lightning. Inne złącza, takie jak Mini USB i Apple 30 Pin, są widoczne tylko w starszych urządzeniach.

USB-C jest również nazywane USB Type-C. To złącze owaloidalne może być włożone w dowolnym kierunku i znajduje się w urządzeniach przenośnych z systemem Android i Windows wyprodukowanych po 2015 roku. Złącze USB-C można również znaleźć w niektórych nowoczesnych komputerach Mac i Windows.

Micro USB było najbardziej popularnym złączem dla nie-Apple urządzeń mobilnych i akcesoriów wyprodukowanych w latach 2008-2016. Jedna strona jest szersza od drugiej, dzięki czemu wygląda jak zgnieciony półokrąg.

Lightning to złącze używane przez urządzenia mobilne Apple. Posiada wyróżniające się złote linie po obu stronach wąskiej wtyczki i można ją włożyć do góry.

Mini USB zostało znalezione na starszych urządzeniach, takich jak nawigacja satelitarna, aparaty fotograficzne i telefony wyprodukowane przed 2008 rokiem. Jego złącze ma kształt przypominający nieco trapez.

Apple 30 Pin był używany w urządzeniach przenośnych Apple w latach 2003-2012. Jego kształt jest cienkim prostokątem, około siedmiokrotnie szerszym niż wysoki.

Kiedy kupujesz ładowarkę, ważne jest, aby uzyskać odpowiedni rodzaj złącza dla Twojego urządzenia.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że różne ładowarki mogą ładować po bardzo różnych stawkach, pomimo posiadania tego samego złącza. Większe i mocniejsze urządzenia będą wymagały ładowarek, które pracują z większą ilością miliamperów.

Na przykład, iPhone będzie wymagał 1,1A, a iPad 2,1A. Jeśli spróbujesz naładować iPada za pomocą ładowarki do iPhone'a, okaże się, że ładuje się on znacznie wolniej lub nie ładuje się wcale!

Odwrotnie, to nie jest taki problem. Jeśli spróbujesz naładować iPhone'a (1.1A) za pomocą ładowarki do iPada (2.1A), to iPhone będzie po prostu ładować w 1.1A, choć może się trochę gorętsze niż zwykle. Nawet jeśli naładujesz iPoda Nano (0,5A) przy użyciu ładowarki iPad (2.1A), nic złego się nie stanie.

Jeśli kupisz nową ładowarkę, ważne jest, aby upewnić się, że otrzymasz taką, która zapewnia co najmniej tyle natężenia prądu, ile urządzenie potrzebuje. W przypadku Mobile Fun, informacja ta powinna znajdować się w tytule każdego produktu.

Szybkie ładowanie

Niektóre urządzenia korzystają z zastrzeżonych standardów "szybkiego ładowania", aby szybciej ładować telefon podczas korzystania z niektórych akcesoriów. Najczęstszym z nich jest Quick Charge firmy Qualcomm, który ma wiele wersji i jest używany przez wielu producentów telefonów z systemem Android, w tym Samsung, Sony i Huawei. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, sprawdź nasz przewodnik po Quick Charge. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój telefon ma wsparcie Quick Charge, można uzyskać pasującą ładowarkę Quick Charge i uzyskać znacznie szybsze czasy ładowania.

Źródła energii

Kiedy już będziesz miał odpowiednią ładowarkę do swojego gadżetu, następnym rozważaniem jest źródło zasilania. Podczas gdy większość wyjść zapewnia wystarczającą ilość energii, niektóre - jak port USB 2.0 w komputerze - nie zapewnią jej wystarczająco dużo, nawet jeśli używasz idealnej ładowarki.

Jeśli korzystasz z gniazdka ściennego, masz wystarczająco dużo prądu, aby naładować dowolne urządzenie przenośne - do 13A. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku gniazda zapalniczki samochodowej, które zazwyczaj dostarcza prąd o natężeniu do 12A.

Porty USB, które można znaleźć w komputerze, są nieco bardziej skomplikowane. Standardowe porty USB dostarczają tylko 500 mA, ale są też specjalne porty USB o dużej mocy, które dostarczają do 1500 mA. Trudno jednak na pierwszy rzut oka stwierdzić, które z nich jest które.

Ogólnie rzecz biorąc, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest korzystanie z gniazdek ściennych i gniazdek papierosowych, kiedy można, a USB jako ostateczność.

Kable

Ostatnią małą rzeczą, która może utrudnić ładowanie z pełną mocą, jest użycie podejrzanego lub taniego kabla. Podczas gdy kable USB, które pochodzą z nowoczesnych smartfonów są wystarczająco dobre, niektóre tanie kable nie może powiedzieć różnicę między gniazdem ściennym (zasilanie AC) i portu USB. Jeśli podłączysz swój smartfon do ściany lub ładowarki samochodowej i nadal będzie on czytany jako USB, będziesz ograniczony do zaledwie 500 mAh - około połowy mocy, które powinny być coraz. Innym razem, kable z niewystarczającym ekranowaniem lub inne elementy będą powodować zauważalne spadki prędkości ładowania, co może być oznaczać, że urządzenie nie mówi "Szybkie ładowanie", jak powinno.

Jeśli tak się stanie, należy wymienić kabel lub ładowarkę na lepszą. Za pomocą tego miernika mocy Satechi Power Meter można przetestować kable USB-C; w przypadku innych kabli konieczne może być samodzielne wykonanie pomiarów czasu ładowania lub skorzystanie z aplikacji w telefonie w celu oszacowania go za Ciebie. Jednak mierniki sprzętowe, takie jak ten powyżej, to najdokładniejszy sposób, aby to zrobić!

Sprawdź również: Wady i zalety drukarki laserowej