W styczniu 2021 r., dzięki trwającej nadal na całym świecie pandemii, trening za pomocą aplikacji fitness nadal przeżywa boom. Jeśli nie możesz - lub nie chcesz iść na siłownię w tej chwili, w App Store i Play Store znajdziesz wiele aplikacji, które funkcjonują jako sprawne zamienniki siłowni. Wiele z tych aplikacji jest w rzeczywistości darmowych.

W tym artykule pokażemy Ci sześć naszych ulubionych i wyjaśnimy, która aplikacja fitness jest najlepsza dla Ciebie.

Pierwsze rzeczy po pierwsze: siłownie i ludzcy trenerzy nadal uzasadniają swoje istnienie podczas i po pandemii koronaawirusa. W końcu bardzo ważne jest, zwłaszcza dla początkujących, aby ćwiczenia były wykonywane prawidłowo. Oto więc ważna rada dla wszystkich początkujących sportowców domowych: niech ktoś cię obejrzy podczas pierwszych treningów - lub w razie potrzeby sfilmuje cię sam, abyś nie wpadł w nawyk utknięcia w złej postawie. Zadrapanie pleców, ciasne ramiona itp. mogą szybko doprowadzić do kontuzji.

Jeśli masz jakieś urazy lub chorobę, porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń. Uważaj też na treningi, ponieważ aplikacja nie jest w stanie ocenić twojego poziomu sprawności fizycznej, w przeciwieństwie do trenera ciała i krwi. Zanim zaczniesz robić żabie burpees lub ręczne push-upy, delikatnie rozbuduj mięśnie. Trenuj z łatwiejszymi ćwiczeniami z użyciem wysokich reperów, a nie odwrotnie.

1. Treningi z wykorzystaniem aplikacji fitness: Co starasz się osiągnąć?

Często jest to pytanie, które twój trener zadaje najpierw podczas pierwszej próby na siłowni: "Co chcesz osiągnąć?" Ponieważ każda aplikacja ma swoje mocne i słabe strony, powinieneś mieć jasność co do tego, gdzie chcesz skończyć - i jakie cele są dla Ciebie realistyczne.

Czy po prostu chcesz poczuć się lepiej w swoim ciele i poprawić swoją elastyczność? Czy chcesz budować mięśnie i/lub schudnąć z aplikacją fitness na nadchodzące wakacje na plaży? Tak czy inaczej, chciałbym polecić następujący artykuł, aby pomóc Ci zacząć - ponieważ aplikacja fitness jest tylko jednym z elementów układanki dla zdrowego ciała, tak czy inaczej

2. Oto jak oceniliśmy aplikacje fitness

Zainstalowaliśmy wszystkie aplikacje na urządzeniach z systemem Android lub iOS i zwróciliśmy uwagę na następujące różne kryteria:

  • Interfejs: Czy aplikacja fitness jest przyjazna dla użytkownika? Czy od razu można znaleźć drogę do różnych treningów, czy też aplikacja jest skonstruowana w sposób mylący?

  • Test kondycji fizycznej: Czy istnieje test oceniający, aby określić poziom sprawności fizycznej użytkownika, tak aby można było stworzyć dostosowany plan treningowy? W siłowni, trener zrobiłby tę bardzo ważną część podczas okresu próbnego.

  • Rozgrzewka: Czy aplikacja fitness od razu rzuca na ciebie ciężkim treningiem? Czy może istnieje rutyna rozgrzewająca z pewnym rozciągnięciem dynamicznym i lekkim obciążeniem, aby poprawić wydajność i zmniejszyć ryzyko kontuzji?

  • Trening: Ile jest rutynowych treningów? Jak są one realizowane, zarówno pod względem wyboru ćwiczeń, jak i sposobu ich prezentacji w formie obrazu, wideo i dźwięku?

3. Najlepsze aplikacje fitness dla systemów Android i iOS

Teraz przechodzimy do sedna sprawy: W kolejnych segmentach zebraliśmy nasze ulubione, zgodnie z wyżej wymienionymi kryteriami, przy czym w stosownych przypadkach skupiliśmy się na podobnych alternatywach. Czy zapomnieliśmy o Twojej ulubionej aplikacji? Jeśli tak, to chcielibyśmy usłyszeć o Twoich rekomendacjach w komentarzach!

3.1 Fitness wagi ciała: Całkowicie darmowa aplikacja fitness (i open source!).

Interfejs: Interfejs tej aplikacji jest prosty i funkcjonalny. Zauważysz jednak, że w przeciwieństwie do konkursu w Freeletics nie ma tutaj dedykowanego działu projektowego. Plusem jest jednak to, że jest to całkowicie darmowa aplikacja, która nie wymaga logowania i jest open source.

Test kondycji fizycznej: Test sprawności fizycznej Bodyweight Fitness okazuje się być bardzo krótki. Nie ma żadnego medycznego zastrzeżenia, ale jest dużo tekstu do przeczytania. Deweloper na pewno mógłby się poprawić w tym dziale.

Rozgrzewka: Rozgrzewki przed jakimkolwiek treningiem są dobrze wdrożone. Fitness Bodyweight oferuje również oddzielne sesje rozciągające, które są zalecane po treningu.

Trening: Tutejsze filmy nie mogą konkurować z błyszczącymi filmami z Freeletyki i innych aplikacji pod względem wartości produkcyjnej, ale są funkcjonalne i dobrze wyjaśniają ćwiczenia. Pomocny powinien być tu dźwięk towarzyszący, zwłaszcza dla początkujących. Fitness Bodyweight nie oferuje różnych planów treningowych, ale różne intensywności dla większości pokazanych ćwiczeń. Niektóre ćwiczenia, takie jak deski ścienne lub dipy, mogą być zbyt trudne dla początkujących.

3.2 Strawa: Najlepsza darmowa aplikacja dla biegaczy i rowerzystów

Dla sportowców wytrzymałościowych, Strava jest prawdopodobnie najbardziej popularną aplikacją - chociaż ostatnio pojawiła się pewna krytyka ze strony obozu MTB za pośrednie podżeganie użytkowników do lekkomyślnego przekraczania prędkości i/lub wandalizmu tras z najlepszą funkcją czasu (KOM) na niektórych trasach i szlakach. Proszę, zachowajmy tutaj uczciwy i rozważny punkt widzenia, dobrze?

Interfejs: Interfejs Stravy jest przejrzysty i dobrze wdrożony. Ponieważ aplikacja jest dostosowana do potrzeb biegaczy i rowerzystów, dostępne są przejrzyste statystyki biegów i przejazdów rowerowych, które można sprawdzić. W ten sposób pewne trasy mogą być powtarzane wielokrotnie, aby śledzić własne postępy. Istnieje również wiele wyzwań społecznych, takich jak wirtualny styczniowy półmaraton.

Test sprawności fizycznej/ogrzewanie/chłodzenie: Strava omija te punkty.

Trening: Strava łączy się z różnymi smartfonami, trackerami fitness, czujnikami biegania i monitorami pracy serca. Do treningu wytrzymałościowego, dzięki czemu możesz zawsze śledzić swoje dane podczas treningu. Następnie Strava analizuje poziom Twojego treningu i doradza, jaka intensywność jest wymagana do osiągnięcia pożądanego, słodkiego punktu, abyś mógł trenować w idealnym tempie. Jednak zaawansowane funkcje treningowe są dostępne tylko dla płatnych członków.

3.3 Freeletyka: aplikacja fitness, trener i dietetyk

Niezależnie od tego, czy chodzi o samą aplikację na Twoim smartfonie, czy o użytkowników w lokalnym parku miejskim, na pewno w pewnym momencie natkniesz się na Freeletics. Aplikacja fitness jak żadna inna zdołała połączyć aspekty fitness i społecznościowe, a także oferuje indywidualne treningi i porady żywieniowe dla trenerów.

Interfejs: Aplikacja Freeletics jest dobrze napisana i ma przejrzystą strukturę. Można jednak czuć się trochę zagubionym na początku wszystkich treningów od Hera do Ateny. Dużą zaletą tej aplikacji jest aspekt społecznościowy - można organizować treningi z innymi fanami Freeletyki w niezliczonych miejscach.

Test sprawności fizycznej: Po zarejestrowaniu się, aplikacja Freeletics prosi o kilka podstawowych danych na temat Twoich osobistych celów i poziomu kondycji fizycznej. Jednak dopiero po zapisaniu się na indywidualny plan treningowy, czyli zapłaceniu, będziesz musiał ukończyć aktualny test sprawności fizycznej. Nie ma tu medycznego zastrzeżenia.

Warmup/Cooldown: Aplikacja Freeletics oferuje różne procedury rozgrzewające i rozciągające. Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki, powinieneś z nich skorzystać.

Trening: Treningi są dobrze wytłumaczone i zdecydowanie nastawione na wydajność, ale mogą też wydawać się nieco monotonne. Jeśli chcesz mieć wspólny wątek w postaci planu treningowego, będziesz potrzebował płatnej wersji Freeletyki - w przeciwnym razie będziesz zdany na siebie, jeśli chodzi o wybieranie rutyn, które ci się podobają. A z podciągnięciami, chciałbym żeby było mniej fidgetingu - pozdrowienia dla Crossfitterów ;-)

3.4 Pumatrac: Treningi z trenerami gwiazd

Jasne, Pumatrac to oczywiście reklama dla - niespodzianka, niespodzianka, Puma. Ale aplikacja treningowa jest naprawdę dobrze wykonana i całkowicie darmowa. Więc, ciężki branding otynkowany w całym miejscu jest moim zdaniem całkowicie wybaczalne.

Interfejs: Aplikacja Pumatrac fitness jest nowoczesna i dobrze zaprojektowana. Jednak w tym przypadku nic nie działa bez loginu. Podczas gdy w aplikacji znajdują się sterty dobrze przygotowanych filmów treningowych, brakuje mi kompletnych planów treningowych, które zapewniają stały stres i regenerację poszczególnych części ciała. Istnieje również kącik społecznościowy, który pomaga dopingować się nawzajem podczas wyzwań, a link do Spotify jest również możliwy, dzięki czemu można kontrolować swoją muzykę w samej aplikacji. Dostępna jest również integracja z Google Fit oraz aplikacje dla różnych urządzeń z systemem Android Wear. Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS w połączeniu z Apple Watch, to też nie ma problemu - ponieważ Pumatrac jest dostępny również na urządzeniach Apple.

Test sprawności fizycznej: Niestety, nie ma żadnego testu sprawności fizycznej do oceniania. Użytkownicy są w dużej mierze pozostawieni własnemu urządzeniu, aby wybrać trening z odpowiednią intensywnością. Do góry nogami: Treningi w teście nie posiadają żadnych całkowicie szalonych ćwiczeń, więc nie ma dużego ryzyka kontuzji nawet dla początkujących.

Warmup/Cooldown: Treningi rozpoczynają się od krótkiej sesji rozgrzewającej dynamicznych ćwiczeń rozciągających, a na końcu zawsze znajduje się program rozciągający, który utrzymuje poszczególne partie mięśni elastyczne i luźne.

Trening: Treningi te są misternie wykonane, a jednocześnie pozostają raczej wyciszone, zwłaszcza jeśli porównać je do bardzo głośnych Les Mills (patrz poniżej). Jest to jednak po prostu kwestia preferencji. To, co mi się tutaj podoba, to struktura - przed każdym ćwiczeniem jest ona krótko wyjaśniona. Szkoda, że nie ma różnych poziomów intensywności. To, co mi się w tym podoba, to możliwość uruchamiania aplikacji i integrowania treningów spoza wszechświata Pumatraca.

4. To wszystko jest w mieszance: fitness to coś więcej niż tylko ćwiczenia.

Jak wspomniano na początku, aplikacje fitness są tylko jednym z elementów zdrowego życia. Innym ważnym tematem jest właściwe odżywianie, a wyniki w tym segmencie można dobrze śledzić za pomocą inteligentnych skal tłuszczu w organizmie. Fitness trackery lub sprytne zegarki mogą być również przyzwoitym pomocnikiem w utrzymaniu motywacji i śledzeniu sukcesów treningowych, na przykład w oparciu o tętno spoczynkowe lub jakość snu.