Jeśli chodzi o smart band wartość dla pieniędzy Mi Band Xiaomi jest zawsze pierwszym, aby przyjść do głowy. Nowa generacja, czyli Mi Band 4, kontynuuje znaną już formułę marki, zachowując mniej więcej ten sam design poprzedniej generacji, korzystną cenę i wprowadza nowe funkcje. Oto, czego możesz się spodziewać po Mi Band 4, gdy jest przywiązany do twojego nadgarstka!

Xiaomi Mi Band 4 data premiery i cena

Inteligentna opaska Xiaomi jest dostępna do kupienia zarówno w brytyjskich sklepach Mi Stores, jak i online w oficjalnej cenie 35 GBP. Jest to znacznie tańsza alternatywa dla trackerów fitness oferowanych przez Fitbit i Garmin, ale kosztuje nieco więcej (pięć funtów, aby być precyzyjnym) niż Honor Band 5.

Wyświetlacz jest prawdziwą nowością

Od strony designu, Xiaomi nie wprowadziło żadnych większych innowacji w stosunku do poprzedniego modelu. Mi Band 4 pozostaje prostą bransoletką, która od czasu Mi Band 2 składa się z czarnego, 18-milimetrowego gumowego paska oraz korpusu trackera, czyli mózgu, z którym użytkownik wchodzi w interakcję. Korpus trackera fitness mierzy tyle samo, co Mi Band 3, co oznacza, że paski obu generacji są wymienne.

Pasek jest regulowany i będziesz musiał upewnić się, że mocno wciskasz przycisk, aby zapobiec jego poluzowaniu. Zdarzyło mi się to w nocy podczas pierwszych dni użytkowania. Wolę pasek taki jak na Honor Band 5, ponieważ uważam go za bardziej solidny i łatwiejszy do dostosowania do nadgarstków o różnych rozmiarach, chociaż ten na Mi Band 4 jest niewątpliwie węższy i bardziej dyskretny.

Mi Band 4 to lekki (22,1 grama) smartband, wodoodporny do 5ATM, wyposażony w dotykowy wyświetlacz AMOLED o przekątnej 0,95 cala i rozdzielczości 120x240 pikseli. Ekran chroniony jest przez szkło hartowane 2.5D, które dzięki swojej powłoce nie przyciąga odcisków palców. W porównaniu do Mi Band 3 znajdziemy większy ekran i przede wszystkim kolorowy wyświetlacz.

smartwatch

Ekran jest responsywny, kolory są dobrze odwzorowane, a jasność można regulować w ustawieniach. Oferuje on maksymalną jasność do 400 nitów. W bezpośrednim świetle słonecznym nie będziemy mieli problemu z odczytaniem wyświetlacza. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uprawiają sporty na świeżym powietrzu. Nawigacja odbywa się za pomocą ekranu dotykowego oraz małego okrągłego klawisza pojemnościowego na dole wyświetlacza.

Xiaomi pozwala na dostosowanie tarcz z poziomu aplikacji Mi Fit. W sekcji poświęconej wyświetlaczowi można wybrać spośród pięćdziesięciu różnych teł, które po wybraniu są automatycznie synchronizowane z inteligentną opaską. Alternatywnie, można również pobrać aplikację innej firmy z Google Play Store.

Na dole fitness trackera znajdują się ukryte czujniki, w które wyposażony jest Mi Band 4: 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, czujnik tętna PPG i pojemnościowy czujnik zbliżeniowy. Mi Band 4 obsługuje technologię Bluetooth 5.

Funkcjonalność i aplikacje na Twoim nadgarstku

Możesz poruszać się po sześciopoziomowym systemie, do którego można dotrzeć za pomocą pionowego machnięcia i wybierając interesujące Cię elementy. Przesunięcie palcem w prawo powoduje powrót do poprzedniego ekranu. Umieszczając palec na przycisku dotykowym, aktywujesz wyświetlacz, który pokaże godzinę i zainstalowane widżety.

Można również ustawić, aby wyświetlacz aktywował się po prostym ruchu nadgarstka i, co jeszcze ciekawsze, utrzymywać tę funkcję aktywną tylko przez określony czas. Warto wyłączyć ją w nocy, aby ekran nie świecił się w ciemności i nie przeszkadzał w śnie. Ważne jest również, aby wiedzieć, że funkcje dotykowe przycisku i sam wyświetlacz nie są użyteczne pod wodą.

Następnie można poruszać się po Statusie, przeglądzie kroków, dystansu i zużytych kalorii, tętna, treningu, pogody, powiadomień i innych. Te ostatnie obejmują tryb nocny z redukcją szumów, budzik, funkcję odtwarzania muzyki, stoper, timer, tryb cichy, funkcję Znajdź swój telefon, konfigurowalne tarcze i inne podmenu, aby przywrócić urządzenie. Możesz również dostosować jasność ekranu i aktywować blokadę ekranu. Mi Band 4 powiadomi Cię również, jeśli będziesz zbyt długo siedział przy biurku, jeśli oczywiście tego chcesz. Wszystkim można zarządzać z poziomu aplikacji.

Elementem, który najbardziej interesuje wielu jest niewątpliwie ten poświęcony aktywności fizycznej, który obejmuje sześć domyślnych sportów wybieranych z poziomu urządzenia wearable: pływanie w basenie, bieganie na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, bieżnia, chodzenie i ćwiczenia. Aby wstrzymać monitorowanie którejkolwiek z aktywności, należy nacisnąć i przytrzymać na wyświetlaczu przez kilka sekund.

W aplikacji Mi Fit znajdziesz inne możliwe do wybrania aktywności, takie jak tenis stołowy, ćwiczenia brzucha, skakanie na skakance itp. W aplikacji możesz również ustawić cele dla swojej aktywności lub docelowej wagi, ale nie ma planów treningowych, takich jak te oferowane przez Honor Band w aplikacji Huawei Health. A szkoda. Mi Band 4 pozwala również na synchronizację z Google Fit poprzez aplikację Mi Fit. Pamiętajmy, że nie ma zintegrowanego GPS, typowego dla tego przedziału cenowego, a monitorowanie dystansu podczas np. biegu jest tylko przybliżone.

Monitorowanie tętna jest szybkie i może być ustawione automatycznie przez aplikację. Jak bardzo jest to wiarygodne? Wszystkie dane raportowane przez tego typu inteligentną opaskę, takie jak na przykład liczba kroków, należy traktować jako wartości orientacyjne, ponieważ nie są one w stanie zastąpić prawdziwego monitora tętna. Ale nie tego można się spodziewać za trzydzieści pięć funtów.

Inną ciekawą funkcją jest monitorowanie snu i kontrolowanie muzyki z nadgarstka. Jeśli chodzi o to pierwsze, to podobnie jak w Honor Band 5, nie zawsze dokładnie wykrywa momenty, w których budzi nas w nocy, chyba że wstaniemy z łóżka.

Jeśli chodzi o funkcję muzyki, to możemy zwiększyć lub zmniejszyć głośność, przejść do następnego utworu, a także zatrzymać odtwarzanie utworu bez konieczności podnoszenia smartfona. Jest to naprawdę przydatne podczas uprawiania sportu lub poruszania się po mieście.

Nadchodzące optymalizacje

Jedna rzecz nie przekonała Cię do Mi band 4, a jest nią automatyczne wyłączanie ekranu po pięciu sekundach . W niektórych sytuacjach jest to denerwujące. W tej kwestii należy jednak zaznaczyć, że firmware 1.0.7.04 dystrybuowany w Indiach powinien wprowadzić możliwość wyboru interwału od 6,7,8,9 i 10 sekund. Aktualizacja powinna również poprawić monitoring pływania oraz wprowadzić nowe tarcze.

W chwili obecnej (z wersją firmware V1.0.6.16), jeśli połączenie zostanie odebrane, ID kontaktu nie jest wyświetlane na wyświetlaczu. Aby zrozumieć, kto do ciebie dzwoni, musisz sprawdzić swój smartfon. Wygląda na to, że aby rozwiązać ten problem, marka wypuszcza aktualizację.

Obiecująca bateria

Xiaomi Mi Band 4 wyposażony jest w baterię o pojemności 135 mAh, która obiecuje 20 dni pracy na jednym ładowaniu. Nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć tym danym w tej chwili, ponieważ używam tylko Mi Band 4 przez tydzień, ale nie powinno to być problemem, ponieważ nadal mam 70 procent ładunku w lewo w tej chwili.

Ostateczny werdykt

Xiaomi Mi Band 4 wykonuje funkcje, dla których został zaprojektowany i oferuje ładny pakiet funkcji. Jednym z jego mocnych punktów jest dostosowanie, zarówno po stronie sprzętowej, jak i programowej. Jak wspomniano powyżej, dane związane z monitorowaniem snu, tętna i aktywności fizycznej są przybliżone i mają charakter wyłącznie referencyjny i nie mogą zastąpić specjalistycznych narzędzi lub prawdziwego lekarza. Z tego powodu Mi Band 4 spełnia potrzeby osób, które chcą w niezobowiązujący sposób monitorować aktywność fizyczną.

Oferowany stosunek jakości do ceny jest po raz kolejny doskonały, chociaż tym razem Xiaomi nie jest już jedynym na rynku, który oferuje przekonującą opaskę fitness ze wszystkich punktów widzenia w podobnej cenie. Jeśli szukasz taniej i przekonującej inteligentnej opaski, z Mi Band 4 będziesz zadowolony, ale przed zakupem spójrz na Band 5 od Honora - jest nieco tańszy i wyposażony w zintegrowane plany treningowe.