Smartband, fitness tracker czy smartwatch? Co jest najlepszym codziennym towarzyszem dla posiadaczy smartfonów? Właściwie zapomnij o tym pytaniu, ponieważ tani Mi Band 3 od Xiaomi ma wystarczająco dużo funkcji, aby zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby.

Dostępny tylko u importerów

Mi Band 3 jest obecnie oficjalnie dostępny tylko w Chinach. W ojczyźnie Xiaomi można kupić najnowszą generację trackera fitness za równowartość 26 dolarów. Jeśli chcesz kupić Mi Band 3 w tym USA, będziesz musiał przejść przez importera. TradingShenzhen uprzejmie dostarczył nam nasze urządzenie do recenzji. Cena ma tendencję do wahania się od importerów, ale zazwyczaj można go znaleźć na eBay za mniej niż 40 dolarów. Może warto poczekać trochę czasu, ponieważ cena urządzeń Xiaomi ma tendencję do obniżania się po ich premierze.

Większy wyświetlacz niż stary projekt

Większość ludzi zna Xiaomi jako producenta smartfonów. Od czasu Xiaomi Mi Band 2, prawdziwego bestsellera, wielu zna teraz Xiaomi również jako producenta trackerów fitness. Punkt sprzedaży serii Mi Band jest prosty: dać użytkownikom funkcje, których naprawdę potrzebują i zaoferować je w bezkonkurencyjnej cenie. Nawet w czwartej generacji i cztery lata po Mi Band 1, Mi Band 3 spełnia wszystkie obietnice złożone przez swoich poprzedników.

xiaomi

Podczas gdy Mi Band 1 i 1S były jeszcze całkowicie pozbawione wyświetlacza i służyły jako krokomierze, Xiaomi naprawdę przybył do świata inteligentnych opasek i trackerów fitness z Mi Band 2. Monochromatyczny 0,42-calowy OLED wystarczył, aby pokazać odległości, kroki, a także może pokazać, jakie powiadomienia czekają na Ciebie na telefonie. W 2016 roku to wystarczyło, ale od tego czasu wymagania wzrosły. Czwarta generacja Mi Band oferuje więcej i nie zapomina skąd pochodzi.

Wzornictwo pozostało niezmienione. Mi Band 3 nadal składa się z dwóch części: opaski i właściwego trackera. Wyświetlacz o przekątnej 0,78 cala jest prawie dwukrotnie większy niż w Mi Band 2, ma teraz rozdzielczość 128 x 80 pikseli i nadal jest monochromatycznym panelem OLED. Zdolność do odbierania danych dotykowych jest nowością w Mi Band 3, ale będziesz ją przesuwał zamiast stukać. Kolorowy przycisk został zastąpiony przez wrażliwe na dotyk "wgniecenie" w szkle.

 

Interfejs jest nadal w języku chińskim, a nasz importer powiedział nam, że minie trochę czasu, zanim zostanie dostarczony międzynarodowy firmware.

Przesuwanie w pionie i poziomie

W Mi Band 3 możesz naprawdę szybko przesuwać palcem po menu, które składa się z sześciu poziomów. Możesz również dostosować kolejność pozycji menu do swoich potrzeb. Funkcje są łatwe do opanowania: pokazuje kroki, pokonany dystans, spalone kalorie, tętno za pomocą czujnika optycznego, prognozę pogody, powiadomienia i inne. Niektóre podpunkty są bardzo nielogiczne, ale szczerze mówiąc, można wybaczyć nielogiczną strukturę menu z ceną tak tanie.

 

Wodoodporność jest 5 ATM, co jest około 50 metrów głębokości nurkowania. To jest niesamowite dla trackera fitness w tej kategorii cenowej. Samsung Gear Fit2 Pro i Gear Sport może również wytrzymać te głębokości, ale kosztują ponad 140 dolarów i 200 dolarów.

 

Precyzja? Najważniejsze, że powiadomienia dochodzą

Jesteś niestety w błędzie, jeśli nadal uważasz, że krokomierze są dokładne aż do ostatniego kroku lub że optyczny czujnik tętna trackera fitness może faktycznie zastąpić prawdziwy monitor tętna. Obie te funkcje na trackerach fitness zapewniają jedynie przybliżone wartości i można je łatwo oszukać. Przynajmniej niedokładny licznik kroków zachęci Cię do dalszego ruchu.

Rozbudowane opcje konfiguracji za pomocą aplikacji

Możesz szybko skonfigurować Mi Band 3, chociaż instrukcja jest dostępna tylko w języku chińskim. Aplikacja Mi Fit została przetłumaczona na język angielski, ale nadal jest to ta sama aplikacja, której używasz z opaską Mi Band 1, 1S i 2.

 

Praktyczne: jeśli już używasz aplikacji Mi Fit, musisz ją tylko połączyć z opaską Mi Band 3

Dzięki Bluetooth 4.2 LE transfer danych do aplikacji jest szybszy i stabilniejszy niż w przypadku poprzednika. Oprogramowanie jest bardziej rozbudowane, gdy jest połączone z opaską Mi Band 3. Urządzenie potrafi po prostu więcej. Oprócz wspomnianych już funkcji trackera i przesyłania powiadomień, za pomocą aplikacji można również ustawić opaskę tak, aby wibrowała przy połączeniach przychodzących. Gdy odbierasz połączenia, za pomocą Mi Band 3 możesz wyciszyć smartfon lub nawet odrzucić połączenie. Oczywiście, Mi Band 3 może również działać jako urządzenie SmartLock, które utrzymuje smartfon odblokowany tak długo, jak długo Band 3 znajduje się w pobliżu.

 

 

Bateria jest długotrwała

Bateria nie jest dokładnie duża przy 110 mAh, ale według Xiaomi, powinna zdecydowanie wystarczyć, aby osiągnąć maksymalny czas pracy na baterii do 20 dni. W moim teście okazało się jednak, że jest to możliwe tylko przy okrojonych do minimum funkcjach. Urządzenie działa optymalnie, jeśli prawie nie korzystasz z wyświetlacza. Jeśli używasz Mi Band 3 do powiadomień, zegara i krokomierza, to możliwe jest ładowanie baterii raz w tygodniu.

Ostateczny werdykt

Czy naprawdę potrzebujesz więcej? Być może, ale nie musi tak być. Sportowcy, którzy potrzebują trackera, który działa również jako GPS i pamięć wewnętrzna dla MP3, powinni unikać Mi Band 3. Ale jeśli potrzebujesz prostej opaski, która jest łatwa w użyciu, ma długą żywotność baterii i służy jako przedłużenie smartfona, możesz chwycić Mi Band 3 bez zastanawiania się dwa razy. Jeśli masz już Mi Band 2, nie jest to naprawdę warto uaktualnić, chyba że zespół już zaczyna się rozpadać. Ale lepiej jest poczekać trochę dłużej, ponieważ historia pokazuje, że cena prawdopodobnie spadnie.