Smartwatche i fitness trackery są teraz gorące, ale wiele z nich nie ma wystarczająco dużo czasu pracy na baterii. Wejdź do Huawei Watch GT. Urządzenie wytrzymuje dłużej niż prawie wszystkie inne smartwatche na rynku - i potrafi całkiem sporo.

 

 

 

Tańszy niż wiele smartwatchy

Huawei Watch GT kosztuje w Europie 199 euro (230 dolarów) lub 229 euro (260 dolarów), w zależności od wybranej wersji. Czarna wersja z silikonowym paskiem jest o 30 euro tańsza niż srebrny zegarek ze skórzanym paskiem.

Prawdziwy zegarek z metalową obudową

Najpierw o wyglądzie. Huawei Watch GT wygląda jak klasyczny zegarek i ma okrągłą obudowę ze stali nierdzewnej. Pod ręką są dwa przyciski do obsługi. Huawei zdecydował się na panel OLED dla wyświetlacza, co jest dobrym pomysłem w świetle kontrastów i zawsze włączonego wyświetlacza.

Paski do zegarka Watch GT wykonane są z silikonu lub skóry. Zegarek Huawei jest wodoodporny i może być używany również do pływania. Watch GT rozpoznaje również aktywność związaną z chodzeniem, bieganiem, jazdą na rowerze i wspinaczką. Dostępna jest również analiza snu i funkcje zdrowotne. Jakość wykonania jest tutaj udana, a zegarek jest bardzo lekki. Wpływa to dobrze na komfort użytkowania i Watch GT bardzo przyjemnie leży na nadgarstku.

 

Zdecydowanie ostry wyświetlacz, ale zbyt jasny w ciemności

Watch GT posiada wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,39 cala . Przez długi czas AMOLED był dostępny tylko w luksusowych smartfonach, ale jest w prawie wszystkich smartwatchach, i słusznie. Głęboka czerń i niezwykle wysoki kontrast, które charakteryzują dobry panel, są niezwykle ważne dla czytelności zegarka i zużycia energii. Rozdzielczość 454 x 454 pikseli przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 326 ppi.

Bardzo podoba mi się ekran Watcha GT. Czytelność jest doskonała, a wszystko jest ładne i ostre. Jedyne, czego mógłbym sobie życzyć, to niższa jasność minimalna. W ciemności, na przykład w łóżku w nocy lub w kinie, to prawie jak latarka na nadgarstku, gdy ekran jest włączony. Wydaje mi się, że czasem mniej znaczy więcej.

Jest wiele rzeczy, których Watch GT nie potrafi

Huawei opowiedział się przeciwko Wear OS dla Watch GT i zamiast tego poszedł do własnego systemu, który jest nazywany Lite OS. To brzmi niezrozumiale na początku, ponieważ Lite OS ma mniej funkcji i nie ma nawet sklepu z aplikacjami. Ale Huawei jest pozycjonowanie Watch GT jako mniej smartwatch i więcej z fitness tracker, więc mniej funkcji oprogramowania są potrzebne. Huawei nigdy nie mógł osiągnąć tak wspaniały czas pracy na baterii inaczej.

smartwatch

Istnieje wiele rzeczy, że Lite OS nie może zrobić, i należy o tym wiedzieć, zanim pomyślisz o zakupie Watch GT. Nie będzie można płacić z zegarkiem, nie można go używać jako pilota do muzyki, nie można go używać do wykonywania połączeń telefonicznych, i nie można odczytać lub odpowiedzieć na wiadomości z nim. Nie będzie też można instalować na nim aplikacji ani przechowywać muzyki. Nie można również stale wyświetlać czasu za pomocą funkcji Always on display. To całkiem sporo ograniczeń.

Zegarek faktycznie może odbierać powiadomienia. W aplikacji Zdrowie na smartfonie można ustawić, z jakich aplikacji chcemy otrzymywać powiadomienia. Jedyny problem jest taki, że wszystko poza czystym tekstem jest bezużyteczne. Zdjęcia z wiadomości WhatsApp? Nie będziesz w stanie ich zobaczyć. Treść wiadomości e-mail? Zapomnij o tym. Nawet tekst z wiadomości nie jest wyraźnie wyświetlany. Będę z Wami szczery: powiadomienia nie wyglądają dobrze. Wyłączyłem powiadomienia dla większości aplikacji poza WhatsApp i Telegramem. Nadal jednak odbieram wiadomości tekstowe na Watchu GT.

Mnóstwo funkcji fitness

Zegarek jest dobry w klasycznych zadaniach fitness trackera: liczeniu kroków, mierzeniu pulsu, regulowaniu alarmu tętna, rejestrowaniu aktywności fizycznej i zachęcaniu do ruchu. Uważam również, że śledzenie snu jest całkiem interesujące. Jeśli chcesz korzystać z tej funkcji, pamiętaj o ustawieniu zegara na "Nie przeszkadzać", gdy idziesz spać. W przeciwnym razie jasny wyświetlacz włączy się co jakiś czas, gdy będziesz się turlać po łóżku.

Za pomocą zegarka GT możesz śledzić kilka dyscyplin sportowych: bieganie (w pomieszczeniu/ na zewnątrz), chodzenie, wędrówki, jazdę na rowerze (w pomieszczeniu/ na zewnątrz), pływanie lub "trening swobodny". Zegarek GT będzie szukał sygnału GPS dla wszystkich aktywności na świeżym powietrzu.

Nie jest to trener na nadgarstku

Nie powinieneś oczekiwać trenera na nadgarstku, który poprowadzi Twój trening we właściwym kierunku. Istnieją cztery kursy biegania, jeden dla początkujących i jeden do spalania tłuszczu, ale niewiele więcej. W końcu większość osób, które kupują taki smartwatch , już trenuje z Runtastic, Strava lub inną aplikacją fitness, więc niekoniecznie potrzebujesz kolejnej. Istnieją inne smartwatche, które są dostarczane z większą ilością oprogramowania.

Aha i jest jeszcze jedna rzecz: interfejsy zegarka. Istnieje dokładnie jedenaście do wyboru, ponieważ nie ma sklepu z aplikacjami, gdzie można pobrać więcej. To wszystko jest kwestią gustu: Nie sądzę, że Watchfaces są naprawdę świetne. Ponieważ nie ma Wear OS na pokładzie, nie można indywidualnie skonfigurować wyświetlacz.

Nie jest to też najszybszy zegarek

Skoro więc oprogramowanie na zegarku nie jest aż tak wyjątkowe, to powinien on działać dobrze, prawda? Nie do końca. Watch GT rzeczywiście nie działa tak szybko, a to mi przeszkadza i to co jakiś czas. To nie jest tak, jakbym został rozpieszczony przez wiele Wear OS smartwatch, które są zasilane przez starego Qualcomm Snapdragon Wear 2100 z szybką wydajność. Watch GT jest po prostu powolny.

Działanie jest zawsze nieco szarpane, a czasami zegarek nie reaguje na gesty machnięcia lub reaguje poprawnie . Tak, to nie jest sprawa życia lub śmierci, zwłaszcza, że Watch GT nie jest szalenie drogi, ale nadal jest to irytujące.

Nie warto dużo bez smartfona

Przy okazji, Watch GT ma tylko Bluetooth dostępny, nie ma Wi-Fi na pokładzie. Nie ma też opcji na modem LTE. Bez smartfona w kieszeni jesteście więc dość mocno ograniczeni. GPS, Glonass i Galileo / Beidou są obsługiwane, i działają jednocześnie, aby poprawić dokładność geo tracking.

Monitor tętna TruSee 3.0 firmy Huawei mierzy Twoje tętno. Dzięki uczeniu maszynowemu, pomiar powinien być bardzo dokładny. Trudno porównywać czujnik tętna do tych w innych urządzeniach. Zegarek GT zawsze poprawnie odczytuje mój puls, nawet gdy ćwiczę.

Dwie głowy są lepsze niż jedna

To, co wyróżnia Huawei Watch GT na tle większości innych Smartwatchów, to czas pracy na baterii. Zegarek może wytrzymać nawet cały miesiąc bez ładowania - przynajmniej jeśli jest używany tylko do mierzenia czasu i bez sparowanego smartfona. Według Huawei, każdy, kto ma włączone powiadomienia, regularne monitorowanie tętna i inne rzeczy, a nie wykonał więcej niż 90 minut śledzenia w tygodniu, nadal otrzyma dwa tygodnie życia baterii.

To wyjątkowo dobra liczba, jeśli porównamy ją z czasem pracy większości zegarków z Wear OS, które muszą być podłączane niemal każdego wieczoru. Jeśli masz aktywne wszystkie czujniki, w tym GPS i monitorowanie pulsu, i śledzisz swoją aktywność, nadal otrzymasz 22 godziny pracy na baterii - to świetnie!

A co najlepsze, te informacje są w rzeczywistości realistyczne. Nawet przy stale włączonym zarządzaniu pulsem i powiadomieniami, Watch GT faktycznie trwa dwa tygodnie bez żadnych problemów. Miałem nawet włączone śledzenie snu. Owszem, zegarek Huawei oferuje mniej możliwości niż prawdziwy smartwatch, ale kopułki baterii nieco rekompensują większość jego niedociągnięć.

Dowiedz się więcej na: http://kabledosmartfona.pl/