Banki zasilania USB lub baterie USB stają się coraz bardziej popularne w świecie, w którym wszyscy jesteśmy zależni od posiadania wystarczającej ilości energii na naszych mobilnych gadżetach (iPhone/Smartphone, iPad/Tablet, Kamera, GPS itp.).

Baterie USB są świetnym akcesorium, więc zawsze możesz przynieść własne zapasowe zasilanie, zamiast ciągle gonić za gniazdami. Dlatego też, prawdopodobnie lubisz w pełni wykorzystać swój PowerBank USB!


Dwa najważniejsze czynniki w zewnętrznym PowerBanku USB to ogniwa akumulatorowe i układ bezpieczeństwa. Są to jednak również dwie najdroższe części. Jeśli kupiłeś dość tani PowerBank od dość nieznanej marki, możesz być całkiem pewien, że używają też dość tanich i nieznanych ogniw akumulatorowych, a może i oszczędzają na elektronice. W tym przypadku jesteś prawdopodobnie już skazany, ponieważ tanie/biedne ogniwa akumulatorowe po prostu rozkładają się dość szybko i nie będą trwały długo.

Jeśli kupiłeś wysokiej jakości bank zasilania USB od renomowanych producentów, możesz również oczekiwać, że bardziej zależy im na dobrej jakości ogniw, funkcjach bezpieczeństwa i wydajności baterii. Oczywiście powoduje to, że produkty te są nieco droższe, ale daje Ci to pożądaną podstawę dla dobrej wydajności i dłuższej żywotności.

Jednakże, podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów związanych z bateriami, istnieją pewne ważne wytyczne dotyczące wydłużenia żywotności i wydajności. Są one kluczowe, bez względu na jakość, ponieważ ogniwa akumulatorowe są wykonane z aktywnych substancji chemicznych/gazów o ograniczonej żywotności. W przypadku niewłaściwej obróbki, ogniwa Li-Ion / Li-Polymer będą się stopniowo rozkładać / zapadać znacznie szybciej.

Należy pamiętać o tych trzech wytycznych, aby zapewnić najlepszą możliwą żywotność i wydajność:


- Korzystaj z PowerBank USB regularnie! Co najmniej jeden pełny cykl co 3 miesiące*
- Nigdy nie należy przechowywać PowerBank USB w stanie wyczerpania (przechowywać około 50% ładunku przez dłuższy czas).
- Nie należy narażać PowerBank USB na działanie wysokiej wilgotności i ciepła / bezpośredniego nasłonecznienia.

(* niższa jakość / tanie PowerBanki mogą wymagać znacznie częstszych cykli)


Są to trzy najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić dobrą wydajność i żywotność baterii USB PowerBanks i Li-ion / Li-Polymer w ogóle.

Jeśli kupisz nowy PowerBank i przywieziesz go na wakacje na tydzień lub dłużej, a następnie po prostu przechowuj go przez kilka tygodni lub miesięcy, może nawet w stanie rozładowanym. Możesz być dość pewien, że nie będzie już w stanie dostarczyć początkowych wyników (mAh). Ponieważ nie jest to uszkodzenie związane z produkcją, ale naturalne zachowanie, takie wyczerpane baterie / akumulatory nie są objęte żadną gwarancją.

Lepsze USB PowerBanks, podobnie jak Chill's Powerbanks, mają wbudowaną funkcję bezpieczeństwa, która zapewnia, że baterie nie są w pełni wyczerpane, gdy są zgłaszane jako puste. W ten sposób, jeśli nie zostaną one natychmiast naładowane, nie ulegną uszkodzeniu, ale oczywiście należy je naładować przynajmniej w ciągu kilku dni. Jeśli zamierzasz przechowywać PowerBank przez dłuższy okres czasu, powinieneś utrzymywać go w stanie naładowania 50-70%. Jest to zwykle najlepszy stan przechowywania baterii.

USB Powerbank Trwałość i żywotność
Jeśli nie będziesz stosował się do tych podstawowych wytycznych, doświadczysz, że żywotność i wydajność będzie się stopniowo pogarszać dla większości typów baterii komórkowych (Li-ion / Li-Polymer), łącznie z tanimi PowerBankami i nawet najlepszymi dostępnymi PowerBankami.

Ponieważ ogólna żywotność akumulatorów w dużym stopniu zależy od warunków eksploatacji, trudno jest również jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo mogą one rzeczywiście wytrzymać. W idealnych warunkach, dobry USB PowerBank może wystarczyć na kilka lat. Wysokiej jakości ogniwa mogą normalnie nadal dostarczać +50% pojemności po ~200-300 cyklach.