O tym, że Apple potrafi robić dobre słuchawki bezprzewodowe przekonaliśmy się już przy okazji AirPods. Wraz z AirPods Pro, firma z Cupertino rozszerza swoją ofertę słuchawek o kolejny model, który oferuje lepsze dopasowanie i przede wszystkim aktywną redukcję szumów za dodatkowe 50 dolarów w stosunku do wersji non-Pro. Oto jak najnowsze AirPodsy Apple'a sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.

Data premiery i cena Apple AirPods Pro

Bezprzewodowe słuchawki to najnowszy trend. Jednym z powodów jest z pewnością wymieranie smartfonów z gniazdem słuchawkowym 3,5 mm. Teraz jesteśmy zmuszeni do szukania rozwiązań bezprzewodowych. Wraz z AirPods Pro, Apple oferuje teraz drugi wariant swoich prawdziwych bezprzewodowych słuchawek, które różnią się od konwencjonalnych AirPods i przy cenie 250 dolarów kosztują 50 dolarów więcej niż konwencjonalne AirPods z etui do bezprzewodowego ładowania. Nie ma żadnych różnic w kolorze, więc AirPods Pro są dostępne tylko w kolorze białym. To wstyd, bo Apple mógł dostosować kolory modeli iPhone 11 Pro do AirPods Pro.

Apple AirPods Pro - design i jakość wykonania

Kiedy we wrześniu 2016 roku zaprezentowano pierwsze słuchawki AirPods, ich design szybko stał się przedmiotem żartów w mediach społecznościowych. AirPods zostały porównane do przystawek do szczoteczek do zębów i wielu uśmiechnęło się do projektu. Ale w krótkim czasie AirPods były wszędzie i nawet starszy wiceprezes Amazona używał Apple AirPods podczas wywiadu z Bloombergiem. Niestety, wywiad dotyczył najnowszych, niedawno wprowadzonych produktów Echo, w tym Echo Buds firmy Amazon.

Ale wracając do designu nowych AirPods Pro. Apple zaprojektowało wersję Pro swoich bezprzewodowych słuchawek jako słuchawki douszne. Oznacza to, że teraz jest gumowa końcówka douszna, która wnika w przednią część kanału słuchowego. Praktycznie rzecz biorąc, pasywne tłumienie hałasu jest już realizowane. Interesujący jest nowy i innowacyjny system zatrzasków dla tych końcówek dousznych. Zamiast jak zwykle nakładać gumowe jednostki na przedłużoną rurkę, po prostu klikamy je w rowek bezpośrednio na grillu głośnika.

W Apple AirPods Pro udało się skrócić długi mostek, dzięki czemu słuchawki mniej przypominają nakładki na szczoteczkę do zębów. W dolnej części mostków są one spłaszczone, gdyż zmieściły się tu oba obszary działania. Krótszy trzon słuchawek AirPods Pro jest również korzystny dla etui do ładowania, ponieważ dzięki temu etui jest bardziej kompaktowe. Teraz jest ono tak kompaktowe, że bez problemu mieści się w małej kieszonce dżinsów, w której do tej pory zawsze trzymałem drobne.

airpods

Kolejną cechą szczególną nowych AirPods Pro są kanały wentylacyjne we wkładkach dousznych. Można je rozpoznać po czarnych kratkach na zewnątrz i wewnątrz. Głównym zadaniem kanału wentylacyjnego jest to, aby osoba nosząca AirPods nie czuła tego nieprzyjemnego uczucia ucisku.

Ponadto za kratkami umieszczono również mikrofony, które są niezbędne do aktywnego tłumienia hałasu. Podczas gdy zewnętrzny mikrofon wychwytuje hałas z otoczenia, wewnętrzny służy do dynamicznego dopasowania dźwięku. Apple twierdzi, że obraz dźwiękowy może być regulowany nawet 200 razy w ciągu jednej sekundy.

Oprogramowanie optymalizujące komfort noszenia

Długo by opowiadać, krótko: z etui do uszu. Przy pierwszym założeniu poczułem odruch wwiercenia kolców głęboko w kanały słuchowe, ale nie trzeba. Zamiast tego wystarczy delikatne wsunięcie wkładek do uszu i dopasowanie jest zazwyczaj idealne. Jeśli używasz iPhone'a z co najmniej iOS 13.2, to nie tylko możesz podłączyć AirPods Pro bardzo prosto, dzięki chipowi H1, ale także przetestować, czy dwie wkładki douszne naprawdę pasują idealnie z pomocą pliku dźwiękowego podczas konfiguracji. Niestety, funkcja ta jest wbudowana w iOS i nie jest dostępna ani na macOS, ani dla Windowsa czy Androida.

Ogólnie rzecz biorąc, AirPods Pro są wygodniejsze w przypadku produktu Apple. Nie tylko proces parowania został zaprojektowany tak prosto, że nikt nie może zawieść, a dopasowanie jest zawsze idealne, ale z pomocą Apple ID łatwo jest podłączyć Airpods do innych produktów Apple bez nowego procesu parowania. Możesz również znaleźć ostatnią pozycję poprzez "Find my" AirPods.

Mimo to nie ma problemu z parowaniem AirPods Pro ze smartfonem z systemem Android lub komputerem z systemem Windows i innymi odtwarzaczami Bluetooth. Dlatego etui ładujące ma przycisk z tyłu, aby ustawić moduł Bluetooth w tryb parowania. Jednak w połączeniu z produktami innych firm niż Apple brakuje wyżej wymienionych funkcji, nie można też odczytać czasu pracy na baterii słuchawek AirPods ani nawet etui ładującego. Można też korzystać tylko z dwóch z trzech trybów. Zamiast możliwości wyboru pomiędzy ANC on, Transparency i ANC off, jest tylko możliwość wyboru pomiędzy fabrycznie aktywowanym ANC on i Transparency.

Czysty dźwięk nawet z aktywną redukcją szumów

W przypadku słuchawek liczy się nie tylko komfort noszenia, obsługa i żywotność baterii, ale przede wszystkim dźwięk. Urządzenie wyjściowe, w tym przypadku słuchawki, jest ostatnim ogniwem, zanim będziemy zachwyceni lub raczej rozczarowani dźwiękiem. W przypadku AirPods Pro można tylko zdjąć kapelusz specjalistom od audio z Apple i tego, co wydobywają z małych słuchawek nausznych pięknego dźwięku.

Jak zatem AirPods Pro brzmią w codziennym użytkowaniu? Dźwięk AirPods Pro jest naprawdę imponujący we wszystkich trzech trybach. Wielu producentów często dostraja swoje słuchawki ANC właśnie pod kątem trybu redukcji szumów, ponieważ jest to główny punkt sprzedaży. W przypadku AirPods miałem zarówno włączony, jak i wyłączony ANC i ciepły dźwięk przyozdobiony obecnym basem. Nawet przy dużej głośności dźwięk pozostaje dobrze zdefiniowany, bez zgrzytających wysokich tonów, postrzępionych średnich i rozdzierających serce basów. Gdy przesterowane wysokie tony lub naprawdę tłusty bas wnikają do kanałów słuchowych, AirPods Pro dotrzymują im kroku i można być pewnym, że zarówno muzyk, jak i studio chcieli uzyskać taki efekt.

Dobre jest też odwzorowanie głębi przestrzennej. Przy Queens Bohemian Rhapsody, Freddy Mercury był w stanie przyprawić mnie o gęsią skórkę przez AirPods Pro. Oczywiście każdy ma swoje gusta i preferencje muzyczne, ale AirPods od Apple powinny trafić tutaj w dużą masę gustów.

Pssst - skuteczny ANC bez efektów ubocznych

Nie zawsze trzeba być pierwszym na rynku i jako pierwszy umieszczać funkcje, których nie ma nikt inny. Apple pokazuje to bardzo dobrze przy okazji redukcji szumów w AirPods Pro. Jak na małe kolczyki do uszu, bardzo skutecznie filtrują one hałas z otoczenia. ANC Apple'a jest na poziomie oczu z Sony WF-1000MX3. Apple's ANC był w stanie całkowicie wyeliminować ogromną i nieco przestarzałą lodówkę na napoje. Nawet gorączkowe pisanie kolegów lub kosiarka i dmuchawa do liści ogrodnika z sąsiedniej posesji bardzo dobrze odfiltrowały tłumienie hałasu.

W trybie przezroczystości AirPods brzmią dla mnie lepiej niż Sony WF-1000MX3, ponieważ głosy brzmiały bardziej naturalnie i nie miałem wrażenia, że są elektronicznie wzmacniane. Można więc faktycznie pozostawić AirPods w uszach i nadal rozmawiać z kolegami w trybie przezroczystym, ale uważam to za nieco niegrzeczne. Wolałbym raczej wyjąć słuchawki i pokazać mojemu rozmówcy, że ma moją pełną uwagę.

Więcej niż wystarczająco do codziennego życia

Przy tak małych słuchawkach zawsze miałbym wątpliwości, jeśli chodzi o czas pracy na baterii, zwłaszcza że AirPods Pro mają też aktywną redukcję szumów i tryb przezroczystości. Bez ANC czy trybu przezroczystości bez problemu uzyskałem 5 godzin pracy na baterii Apple AirPods Pro.

Wnioski: Tak blisko perfekcji

Dobra robota, Apple! Z AirPods Pro, firma z Cupertino stworzyła naprawdę niesamowite prawdziwe bezprzewodowe słuchawki, które obecnie oferują najlepszy kompromis między komfortem noszenia, dźwiękiem i czasem pracy na baterii. Najlepszą rzeczą w Apple AirPods Pro jest to, że nie potrzebujesz iPhone'a do codziennego użytku! Słuchawki doskonale działają również na smartfonie lub tablecie z systemem Android, komputerze PC z systemem Windows, notebooku czy Smartwatchu.

Imponujące jest również to, że Apple udało się zaprojektować ANC w AirPods Pro w taki sposób, że nie ma uczucia ucisku. Pomaga również to, że Apple zaprojektował słuchawki douszne z otwartą wentylacją, aby zapobiec uczuciu nacisku. W trybie przezroczystości hałas z zewnątrz brzmi naturalnie i jest mniej elektronicznie wzmocniony niż w przypadku konkurencyjnych produktów.

AirPods Pro są również przekonujące, jeśli chodzi o jakość dźwięku, mimo że Sony WF-1000XM3 jest lepszy z czysto subiektywnego punktu widzenia. Jedyne sugestie, jakie mam dla Apple, to zintegrowanie regulacji głośności i pożegnanie się z białym plastikiem. To ostatnie jest szczególnie irytujące w przypadku walizki transportowej, gdyż już po kilku krokach czuć, że jest tłusta od ludzkiego tłuszczu.