Sennheiser Momentum III drop cztery i pół roku po premierze poprzedniej generacji. Marka dała czas posiadaczom Momentum II, aby mogli cieszyć się najbardziej przekonującymi słuchawkami dousznymi, ale nadszedł czas na zmiany. W ciągu czterech lat wiele rzeczy się zmieniło, a nowe Momentum III są przejawem tej ewolucji.

Najwyższy design i wysokiej jakości materiały

Jest tylko jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby wybrać nową parę słuchawek: wziąć je do ręki i posłuchać. Pomimo rozmiaru, Momentum III są lekkie na głowie i naprawdę wygodne dzięki miękkim, owalnym poduszkom ze skóry owczej, które całkowicie otulają uszy (circumaural) bez wywierania nadmiernego nacisku. Momentum III są solidne w dłoni i od razu sprawiają wrażenie, że są to słuchawki z najwyższej półki. Jakość wykonania jest natychmiast widoczna.

Dolna część sztywnego łuku, wykonana ze stali nierdzewnej, może być regulowana w celu lepszego dopasowania do głowy i może być wygięta, aby słuchawki były bardziej kompaktowe do transportu. Regulowany łuk oznacza kilka małych bocznych kabli, które nie przeszkadzają w użytkowaniu i nie zakłócają ogólnego wyglądu słuchawek. Skórzany pałąk jest miękki, nie uciska głowy i nie ciągnie włosów (ważny szczegół szczególnie dla włosów).

Wizualnie Sennheiser zachował DNA poprzednich generacji, czyniąc je moim zdaniem jeszcze bardziej eleganckimi: białe przeszycia z Momentum II znikają, na rzecz totalnie czarnego wyglądu. Momentum III są piękne na pierwszy rzut oka, a dla tych, którzy noszą słuchawki nauszne, styl się liczy!

Fizyczne klawisze, z którymi wchodzisz w interakcję, są umieszczone w prawym nauszniku: reagują szybko i są łatwo dostępne. Największe przyciski są tymi, z którymi wchodzi się w największą interakcję: zmniejszanie i zwiększanie głośności oraz zarządzanie odtwarzaniem muzyki (musisz nacisnąć raz, aby odtworzyć lub wstrzymać odtwarzanie muzyki, dwa razy, aby przejść do następnego utworu, trzy razy, aby powrócić do poprzedniego utworu). Naciśnij i przytrzymaj ten przycisk przez dwie sekundy, aby dowiedzieć się, jaki jest poziom naładowania baterii.

słuchawki

Górny przycisk umożliwia aktywację funkcji redukcji szumów (ANC) i funkcji Transparent Hearing, natomiast dolny przycisk pozwala na interakcję z asystentem głosowym (Assistant, Alexa lub Siri, w zależności od sparowanego urządzenia). Ta ostatnia funkcja jest nowością, która pokazuje, jak marka obejmuje rozwój technologiczny wprowadzony w ostatnich latach, umożliwiając interakcję za pomocą poleceń głosowych dla tych, którzy mają zajęte ręce.

Momentum III posiadają czujnik zbliżeniowy, który uruchamia muzykę, gdy tylko założymy słuchawki i wstrzymuje ją, gdy je zdejmiemy. Nie ma przycisku wyłączającego zasilanie. Słuchawki automatycznie wyłączają się po złożeniu, a włączają po otwarciu do noszenia. Rozwiązanie wygodne pod wieloma względami, ale nie do końca pozwalające na chodzenie ze słuchawkami na szyi całkowicie wyłączonymi, gdyż pozostają one w trybie czuwania.

Z Momentum III Sennheiser potwierdza swoją dbałość o szczegóły

Na pokładzie Momentum III znajduje się również dioda powiadomień, która świeci się podczas parowania i ładowania, port USB-C oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, które umożliwia słuchanie przez kabel. Tutaj również widać uwagę, jaką Sennheiser poświęcił doświadczeniu użytkownika: dołączony kabel, po włożeniu do mini jacka, można obrócić, aby został zablokowany i uniemożliwił rozłączenie.

ANC i equalizer w aplikacji

Aplikacja Sennheiser Smart Control, dostępna w języku niemieckim, angielskim, hiszpańskim, francuskim, chińskim, koreańskim, japońskim i rosyjskim, jest łatwa w użyciu i oferuje kilka przydatnych opcji:

  • ANC: istnieją trzy poziomy, Max anulowanie dla całkowitej izolacji, Anti Wind do izolacji dźwięków z zewnątrz i Anti Pressure, aby utrzymać anulowanie dźwięku poprzez zmniejszenie nacisku na uszy.
  • Transparent Hearing: funkcja ta pozwala na słuchanie muzyki przy jednoczesnym kontynuowaniu odbioru dźwięków otoczenia bez konieczności zdejmowania słuchawek, aby usłyszeć komunikaty na stacji lub kolegów w pobliżu i utrzymuje aktywne tylko hałasy otoczenia blokujące słuchanie muzyki.
  • Equalizer: aplikacja pozwala na dostosowanie dźwięku do własnych upodobań.

Jest też inna aplikacja, którą zaleca się używać z Momentum III, o nazwie Tile. Aby nie tracić słuchawek z oczu, Sennheiser wprowadził wsparcie dla trackera Tile. Pobierając dedykowaną aplikację, dostępną za darmo w Google Play Store, można zlokalizować słuchawki, gdy nie możemy ich znaleźć. Jedyne co należy zrobić to zainstalować aplikację i sparować ją ze słuchawkami aktywując Bluetooth i udzielając zgody na lokalizację.

Czysty, wciągający dźwięk

Jakość dźwięku Sennheiser Momentum III jest naprawdę doskonała i można ją docenić, słuchając różnych gatunków muzyki; z muzyką klasyczną lub utworami instrumentalnymi, w których różne instrumenty są używane w unisonie, można docenić szczegóły i odkryć nieoczekiwane niuanse dźwięku. Dźwięk jest czysty, zawsze, bas jest dobrze wyważony, a wyższe częstotliwości są intensywne, ale nie drapiące (obsługiwane częstotliwości 6Hz-22kHz). Z poziomu aplikacji Smart Control możesz zarządzać częstotliwościami dźwięku w prosty i wizualnie oryginalny sposób!

Jedną z funkcji, która przypadła mi do gustu jest Transparent Hearing, która pozwala na wzmocnienie otaczającego hałasu poprzez wstrzymanie muzyki lub odtwarzanie utworów, jednocześnie podkreślając hałas otoczenia i mowę ludzi wokół Ciebie. Znalazłem to przydatne podczas przechodzenia przez ulicę lub w biurze i może być aktywowany za pomocą aplikacji lub dedykowanego przycisku fizycznego.

Sennheiser Momentum III dobrze radzi sobie również z połączeniami, które są wyraźne po obu stronach dzięki zintegrowanemu mikrofonowi. Synchronizacja audio/wideo podczas oglądania wideo na smartfonie jest również dobra. Momentum III, oprócz NFC i Bluetooth 5, obsługują kodeksy SBC, aptX™, aptX™ Low Latency, AAC. Parowanie słuchawek ze smartfonem przebiega szybko, a połączenie Bluetooth jest stabilne.

Bateria Momentum Wireless III

Momentum III wyposażono w baterię o pojemności 330 mA. Marka obiecuje 17 godzin pracy na baterii, ja osiągnąłem około 15 godzin z zawsze aktywnym ANC. Podczas mojego testu ładowałem słuchawki raz w tygodniu i jak na użytek, który robię ze słuchawek, uważam to za dobrą autonomię.

 

W tym przypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że poprzednie generacje Momentum oferowały 22 godziny pracy na baterii, a konkurencję stać na więcej (na przykład Bose 700 oferują 20 godzin soku). Należy pamiętać, że słuchawki, nawet jeśli nie ma baterii, mogą być używane za pośrednictwem kabla, ale bez inteligentnych funkcji.

Ostateczny werdykt

Piękny design, wygodne w noszeniu nawet przez długi czas i zdolne do dostarczenia czystego i szczegółowego dźwięku. Różne poziomy ANC czynią je uniwersalnymi podczas podróży po mieście lub w innych kontekstach, w których konieczne jest utrzymanie pewnego kontaktu z otoczeniem, podczas gdy małe szczegóły, na których skupił się Sennheiser, takie jak wsparcie dla asystentów głosowych, tracker Tile lub blok do podłączenia kabla, sprawiają, że są one po prostu kompletne i odpowiednie dla różnych potrzeb.

Sennheiser Momentum III to doskonała para słuchawek, którą docenią zwłaszcza dźwiękowi puryści.