Przystępna cenowo marka audio Soundcore wróciła z nową parą dousznych słuchawek ANC, które nie złamią banku. Seria Life była w przeszłości chwalona na NextPit, ale jak blisko mogą się znaleźć nowe puszki Life Q30 za mniej niż jedną trzecią ceny flagowych słuchawek Sony i Bose? O wiele bliżej niż ci się wydaje...

Ocena

Dobry

  • ✓ Dobre osiągi ANC
  • ✓ Dobra żywotność baterii
  • ✓ Doskonała jakość wykonania
  • ✓ Przystępny cenowo

Zły

  • ✕ Maksymalna objętość nie jest duża.
  • ✕ Lacklustre bass response
  • ✕ Nieco cięższy od konkurencji

To, co podoba mi się w Soundcore Life Q30...

Słuchawki Soundcore Life Q30 bardzo mi się podobają, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę cenę 80 funtów. Nowe puszki są jedną z niewielu par dousznych w tym punkcie cenowym, które mają certyfikowaną jakość dźwięku Hi-res, a żywotność baterii jest powyżej średniej w porównaniu z konkurencją. Oto co mi się najbardziej podoba w nowych słuchawkach.

Digital Hybrid ANC Multi-Mode Noise Cancellation.

Słuchawki Soundcore Life Q30 wyposażone są w dwa mikrofony wykrywające hałas, co marka nazywa swoją "zaawansowaną hybrydową technologią redukcji szumów". Mikrofony na każdej nauszniku są zaprojektowane tak, aby odbierały 95% dźwięków na niskich częstotliwościach i odfiltrowywały wszystko to, czego nie chcesz słyszeć, dostarczając tylko dźwięk do Twoich błon bębenków usznych.

Po raz pierwszy w parze dousznych wkładek Soundcore dostępnych jest wiele trybów ANC. Tryb zewnętrzny dostraja szumy drogowe, a w moim przypadku krzyczące dzieci z przedszkola za moim budynkiem. Tryb transportowy jest przeznaczony dla osób dojeżdżających do pracy, a w szczególności dla hałasu silnika w samolotach, natomiast tryb wewnętrzny jest dostosowany do filtrowania drona rozmówcy, który znajduje się w zatłoczonych kawiarniach. Tryb przezroczysty może wzmacniać dźwięki otoczenia, tak abyś mógł słyszeć otaczający Cię świat bez zdejmowania słuchawek. Tryby te można przełączać za pomocą aplikacji Soundcore.

Podobają mi się ANC w słuchawkach Soundcore Life Q30. Zaawansowana hybrydowa redukcja szumów wykonała świetną robotę, kiedy byłem poza domem i chodziłem po ulicach Berlina. Oczywiście nie byłem w stanie przetestować, jak dobrze te słuchawki sprawdzają się w locie, ale przetestowałem środek transportu na U-Bahnie i byłem zadowolony, że wytrzymają one hałas samolotu. Wszakże nawet słuchawki Life 2, które od jakiegoś czasu posiadam, dobrze wypadły na lotach na których je nosiłem.

Więc ANC to wygrana dla Anker i Soundcore. To tylko pokazuje, że nie trzeba wydawać 300 funtów na parę dousznych słuchawek, aby mieć solidne tłumienie hałasu w 2020 roku.

Ogólny projekt i jakość wykonania

Z punktu widzenia projektowania, Life Q30 wprowadza kilka znaczących ulepszeń w Life 2 od końca 2018 roku. Tworzywa sztuczne stały się bardziej stabilne, a zawiasy mocniejsze. Plastikowa opaska na głowę została zastąpiona metalową, a zauszniki z miękkiej, białej skóry są teraz znacznie lepszej jakości. Grube przyciski do odtwarzania, zasilania i ANC weszły na stałe do diety i teraz łatwiej je znaleźć, gdy podczas noszenia słuchawek kręcą się wokół nauszników. Port microUSB został uaktualniony do USB-C. Złota stylizacja logo Soundcore na nausznikach to jedyna zmiana w projekcie, która może potencjalnie rozczarować. Stare Life 2 były bardziej skromne pod względem brandingu.

Generalnie jednak, Life Q30 stanowi godne uaktualnienie dla każdego, kto posiada parę słuchawek Life 2. Nawet futerał, który nieznacznie zwiększył rozmiar, czuje się w tym roku bardziej wytrzymały. Waga (260g) jest mniej więcej taka sama jak poprzedniego modelu, ale jest nieco cięższa niż niektóre z bezpośredniej konkurencji.

Wstępne ustawienia i dopasowanie korektora EQ w aplikacji

Nowością na rok 2020 jest również ulepszona aplikacja Soundcore, która uzupełni Twoje doświadczenie Life Q30. Oprócz możliwości dostrojenia ANC, są tu również kontrole EQ. Posiadanie konfigurowalnego korektora jest zawsze dużą wygraną dla mnie, muzycznego frajera, który wie, co lubi i jak uzyskać ten dźwięk. Istnieją 22 zaprogramowane ustawienia korektora dla różnych gatunków i stylów dźwięku, a także w pełni konfigurowalny 8-pasmowy korektor.

Można również aktywować pejzaż dźwiękowy z białym szumem, który ma pomóc użytkownikom osiągnąć doskonały sen. Oczywiście nie jest to funkcja, która została stworzona dla słuchawek dousznych marki, ale i tak jest ona dostępna. Ma to wątpliwą wartość, szczerze mówiąc, poza tym, że być może podczas długiej podróży samolotem lub pociągiem, kiedy chcesz się zamknąć.

Długa żywotność baterii

Żywotność baterii to kolejny z mocnych stron Soundcore Life Q30. Masz do 60 godzin odtwarzania przy wyłączonym ANC i głośności na poziomie 60%. Przy włączonej funkcji redukcji szumów możesz spodziewać się bliżej 40 godzin odtwarzania. Jak wiedzą zwykli czytelnicy, przez większość czasu słucham z głośnością większą niż 60% i używam ANC, gdy jestem poza domem. Nadal mam ponad 35 godzin czasu odtwarzania z Life Q30, zanim będę musiał je naładować.

To czego nie lubię w Soundcore Life Q30...

Chociaż w słuchawkach Soundcore Life Q30 jest naprawdę dużo do polubienia, nie zakochałem się w nich od razu. Pozwólcie mi wyjaśnić.

Nieskomplikowany dźwięk...

Soundcore Life 30 to jedna z niewielu par bezprzewodowych słuchawek w tym przedziale cenowym, które są wyposażone w certyfikowany dźwięk Hi-res. Napędzane dwoma 40mm jedwabną membraną, która, jak mówi marka, została precyzyjnie dostrojona, miałem duże nadzieje na te słuchawki. Jednak pierwsze przesłuchanie, które nie wyszło z pudełka, pozostawiło mnie w tyle.

W ogóle nie jestem fanem domyślnego dźwięku Soundcore Signature. Podczas słuchania pierwszych utworów, słuchawki brzmiały płasko i bez życia. To tak, jakby EQ został ustawiony tak, aby był optymalny dla wszystkich stylów muzycznych, bez robienia naprawdę żadnego z nich sprawiedliwie. Po przejściu na rock, Life Q30 ożył!

Krytyka nie polega tu na tym, że Life Q30 nie brzmi świetnie, ale na tym, że jest jeszcze trochę pracy do zrobienia, zanim tam dotrzesz. Mnóstwo użytkowników nie będzie się nawet przejmować pobieraniem aplikacji towarzyszącej, a w rezultacie może być rozczarowanych jakością dźwięku. Polecam zmianę EQ jako pierwszą rzecz, którą zrobisz, jeśli dostaniesz w swoje ręce parę z nich. Dla audiofilów pasmo przenoszenia wynosi od 16Hz do 40kHz.

Maksymalna głośność może być wyższa.

To kolejna głupia sprawa, ale i tak ją zrobię. Prosto z pudełka, maksymalny poziom głośności osiągnięty przez Life Q30 jest trochę słaby. Jednak dzięki temu potężnemu EQ w aplikacji, można go zwiększyć do wyższego poziomu głośności. Problem nie polega na tym, że te puszki nie idą wystarczająco głośno, lecz na tym, że nie jest od razu rozpoznawalne, jak uzyskać to, czego szukasz.

Reakcja basu jest również nieco słaba. Na niektórych ustawieniach korektora jest w porządku, ale dla tych, którzy lubią czuć bas, Life Q30 może zostawić Cię rozczarowanym. Podczas aktywacji Bass Booster EQ preset, rzeczy po prostu się błotnisty, a nie to miłe sensacja thumpy można uzyskać z naprawdę dobrą reakcję basu. Po raz kolejny można to nieznacznie poprawić poprawiając samemu EQ, ale tak naprawdę nigdy nie dotrze on tam, gdzie chciałbyś, żeby był, jeśli słuchasz hip hopu.

Ostateczny werdykt

Soundcore Life Q30 to naprawdę solidna para bezprzewodowych dousznych słuchawek ANC w porównaniu nawet z niektórymi produktami, które kosztują dwa razy więcej niż RRP. Kiedy weźmiesz pod uwagę cenę i spojrzysz na konkurencję, która jest w okolicach osiemdziesięciu funtów, to są one nie do pobicia.

Jakość budowy i wykończenia są doskonałe, ANC robi dobrą robotę w większości sytuacji, a bateria jest więcej niż wystarczająco dużo, aby przejść przez trzy do czterech dni warto dojeżdżać do pracy lub lot długodystansowy. Jedyną prawdziwą wadą jest to, że jeśli nie wejdziesz do aplikacji i nie zaczniesz majstrować, dźwięk może początkowo zawieść. Zachęcam jednak do wytrwałości. Kiedy już poprawisz swój EQ, Life Q30 brzmi fantastycznie.