Przewody telefoniczne są podstępne. Często się psują i zostają zapomniane gdziekolwiek z biura do domu twojego przyjaciela do tego przypadkowego punktu zasilania, który znalazłeś w pubie, aby naładować twój umierający telefon. Jeśli jednak chodzi o recykling e-odpadów, nie wolno o nich zapominać! Sznury - wśród wszystkich naszych e-odpadów - mogą nie tylko wypłukiwać niebezpieczne materiały do środowiska, ale także zawierać cenne zasoby, które mogą być ponownie wykorzystane, jeśli poddamy je właściwemu recyklingowi. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawiać ich na tyle szuflad, aby gromadziły kurz, a zamiast tego odpowiednio je przetwarzać.

Jak odzyskiwać przewody telefoniczne?
Niestety, nie jest to takie proste, jak zapamiętanie, do którego pojemnika wrzucić telefon. Ale nie przejmuj się, wystarczy jeszcze kilka kroków, aby upewnić się, że przewody telefoniczne nie trafią na wysypisko. Co więcej, masz do dyspozycji kilka opcji.

Zbadaj swój krajowy program recyklingu odpadów elektronicznych

W różnych krajach obowiązują różne systemy recyklingu, więc najlepiej jest zapoznać się z systemem obowiązującym w danym kraju. Szybkie wyszukiwanie w Google powinno dać ci przyzwoite wyobrażenie o tym, co jest oferowane w twoim kraju.

W Australii, Planet Ark prowadzi TechCollect, bezpłatną, krajową usługę recyklingu e-odpadów. Posiadamy również Mobile Muster, usługę recyklingu zajmującą się w szczególności telefonami komórkowymi i akcesoriami mobilnymi. Punkty odbioru odpadów Mobile Muster powinny być dostępne w sklepach Telstra, Optus, Vodafone, Samsung, Officeworks lub Salvos na terenie całego kraju. Jeśli nie masz szczęścia w żadnym z tych sklepów, lub nie masz go w pobliżu, możesz spróbować zlokalizować najbliższy punkt odbioru odpadów tutaj.

Niektóre samorządy lokalne mają również dni wolne od e-odpadów, w których każdy może odwiedzić wyznaczone punkty zbiórki i podrzucić swoje stare przewody telefoniczne wraz z innymi e-odpadami do recyklingu. Dowiesz się, czy władze lokalne organizują zbiórkę e-odpadów w dniach wolnych od pracy, przeglądając swoją stronę internetową lub dzwoniąc do nich.

Jeśli nadal trochę utknąłeś, dobrym punktem wyjścia dla twoich badań może być krajowy organ ochrony środowiska. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Agencja Ochrony Środowiska posiada informacje o tym, gdzie można poddać recyklingowi i przekazać różne urządzenia elektroniczne.

Zapoznaj się z programami zwrotu kosztów, które oferuje Twój producent

Marki globalne, takie jak Apple, mają schematy reklamowe, w których można oddać do recyklingu stare przewody, kable i ładowarki telefoniczne. Apple informuje, że wszelkie urządzenia i akcesoria sprzedawane w ramach tej oferty trafiają do nowego właściciela, są wysyłane do partnera zajmującego się recyklingiem lub trafiają do robota demontażowego w celu odzyskania zasobów.

Samsung posiada również globalny program recyklingu, który działa w 60 krajach, jednak usługi recyklingu różnią się w zależności od kraju.