Jeśli chodzi o urządzenia noszone do fitnessu i zdrowia, Apple Watch jest uważany przez wielu za zakup z wyższej półki. Ale nie masz €450 ($530) lub więcej, aby wydać na smartwatch z podobnym zestawem przydatnych funkcji, jeśli chcesz urządzenie noszone, które łączy wszystkie właściwe pola. Dziś, hybrydowy zegarek znany jako Withings ScanWatch uruchomi, gdzie jest w komplecie z całą gamą funkcji zdrowotnych bez przechodzenia € 300 ($ 355) znak. Byłem w stanie dostać moje ręce na jednym przed jego oficjalnej premiery i chciałbym podzielić się z wami moje pierwsze wrażenia.

Dla kogo jest Withings ScanWatch?

Withings ScanWatch przemawia do Ciebie, jeśli szukasz w pełni funkcjonalnego zegarka zdrowia, który nie wygląda jak nieporęczny komputer. Zamiast wyglądać jak funkcjonalny fitness tracker lub zgrzytliwy smartwatch, hybrydowy model od francuskiego producenta ma estetykę analogowego zegarka. Jedynie malutki wyświetlacz PMOLED umieszczony po wewnętrznej stronie tarczy zdradza, że pod maską kryje się sporo technologii.

Osoby zainteresowane Withings ScanWatch nie powinny dysponować zbyt małym budżetem. W cenie €280 ($330) za wersję 38-milimetrową i €300 ($350) za wersję 42-milimetrową, ten konkretny model znajduje się gdzieś na górnym końcu skali cenowej, jeśli chodzi o zegarki fitness bez pełnych funkcji smartwatcha. Normalne wersje detaliczne będą przybywać z silikonowym paskiem podobnym do mojego urządzenia hands-on. Jeśli wolisz bardziej luksusowe skórzane lub Milanese opcji, będą one oczywiście kosztować więcej z odpowiednim wzrostem ceny.

Co mi się podoba w Withings ScanWatch

Szeroki zakres funkcji

Kiedy Withings po raz pierwszy pokazał swój ScanWatch na CES 2020 wcześniej w tym roku, wywołał sensację swoim bogactwem funkcji zdrowotnych. Oczywiście, aktywność i śledzenie fitness są częścią oferty, podobnej do tego, co wszyscy inni robią nawet na najtańszych trackerach fitness. Odrobina klasy jest widoczna w obudowie ze stali nierdzewnej, która przenosi czujniki, które będą w stanie zmierzyć tętno użytkownika, wykonać odczyt EKG, oszacować ilość tlenu we krwi i wykryć zaburzenia oddychania podczas snu. Takie funkcje są zwykle dostępne tylko w droższych urządzeniach - można też udać się prosto do lekarza lub laboratorium snu, choć te z pewnością dadzą znacznie dokładniejsze wyniki.

Na przykład, śledzenie jakości mojego snu na podstawie oddechu jest dla mnie bardzo ważne. W tym celu musiałam kiedyś używać maty z czujnikiem snu znanej jako Withings Sleep. Teraz do rejestrowania takich odczytów wystarczy zegarek. Niestety ScanWatch w momencie zapowiedzi wciąż nie posiadał możliwości wykrywania bezdechu. Funkcja ta nie mogła zostać zintegrowana na czas z powodu nieprzewidzianych okoliczności związanych z pandemią koronawirusa - tak przynajmniej poinformował mnie producent. Jeszcze w tym roku zostanie udostępniona aktualizacja, która będzie zawierała tę funkcję.

Łatwość użytkowania

Withings rozwiązał konflikt interesów dotyczący formy i funkcji, zapewniając łatwy dostęp do funkcji cyfrowych przy jednoczesnym zachowaniu analogowego wyglądu, który robi dobrze. Wystarczy jedno naciśnięcie na nową i większą koronę, aby aktywować ciemny wyświetlacz PMOLED. Kiedy przekręcę koronę, będę mógł przewijać wyświetlacze. Kolejne naciśnięcie aktywuje zapis EKG, pomiar tlenu we krwi, a nawet uruchomienie trybu treningowego. Wszystko inne robię w aplikacji towarzyszącej, która znana jest jako Health Mate.

Inteligentna aplikacja towarzysząca

Niedawno Withings zaktualizował aplikację znaną jako Health Mate zarówno dla platform Android, jak i iOS. Oprócz już bardzo rozbudowanej i przejrzystej wizualizacji danych, jest teraz chatbot, który wyjaśnia tło niektórych wyników pomiarów. Dzięki tej metodzie edukacja zdrowotna staje się zabawą! Kolejną świetną rzeczą jest to, że dane można łatwo eksportować i synchronizować z Apple Health i Google Fit.

Fajny design

Chociaż obudowa jest o kilka milimetrów grubsza niż poprzednie modele Withings, jest to przypisane wzrostowi nowej technologii zapakowanej wewnątrz. Mimo to, producentowi udało się zachować przyjemnie dyskretny wygląd analogowego wyświetlacza czasu. Obudowa ze stali nierdzewnej w połączeniu z mosiężną lakierowaną tarczą i nakładanymi chromowanymi indeksami sprawia po prostu bardzo eleganckie wrażenie.

Co mi się nie podoba w Withings ScanWatch

Niedokładny krokomierz

Podobnie jak w przypadku poprzednich zegarków Withings, krokomierz wydaje się zapewniać bardzo konserwatywne liczenie na krokomierzu - co czyni go mniej dokładnym niż inne. W rzeczywistości wydaje się, że rejestruje tylko intensywną aktywność, gdzie lekkie kroki pozostają niezarejestrowane. Technologia czujnika najwyraźniej nadal ignoruje normalne codzienne ruchy. Tak więc liczba kroków zrobionych dziennie nie jest rejestrowana dokładnie, jak preferowano.

Cena

Jasne, jako kompletny pakiet jak Withings ScanWatch ma wiele do zaoferowania. Ale skok w cenie w porównaniu do poprzednich modeli nie wydaje się być na stromej stronie. Withings Move ECG oferuje odczyty pseudo-ECG w rozsądnym punkcie cenowym €130 ($154). I Withings Steel HR Sport jest już w stanie zmierzyć tlenu w cenie € 200 ($ 236) wtedy. Dla połączenia tych funkcji z dodatkowymi funkcjami, Withings z pewnością podniósł ostateczną cenę naklejki ScanWatch przez znaczną kwotę. To nie poszłoby dobrze z fanbase Withings z powodu ostrego skoku w jego cenie.

Wczesny werdykt

Na papierze, Withings ScanWatch oferuje dużo wydajności w zamian za sporą sumę pieniędzy. Estetyka, łatwość obsługi i funkcjonalność są zdecydowanie mocnymi plusami, aby go wybrać. Pracując w tandemie z wzorcową aplikacją Health Mate, ten nowy zegarek od Withings robi mocne pierwsze wrażenie. Jednak moje doświadczenie z nagrywaniem jakości snu i żywotności baterii do tej pory nie dostarcza wystarczających informacji, aby wydać werdykt. Pozostaje zobaczyć, czy mierzona jakość snu odpowiada subiektywnemu postrzeganiu i czy zegarek jest w stanie wytrzymać do miesiąca regularnego użytkowania przed wymaganiem ponownego naładowania, gdy uzbrojony w mnóstwo nowych funkcji.