Ujawniony podczas prezentacji Galaxy S10 przed MWC 2019, Galaxy Watch Active był, wraz z Galaxy S10e, jednym z pozytywnych zaskoczeń tegorocznego wydarzenia Unpacked. Kompaktowy, elegancki i sportowy, Samsung oferuje produkt, który wygląda świetnie. Po kilku tygodniach spędzonych z nim, przyszedł czas na sprawdzenie. Oto nasza pełna recenzja.

Mały i dobrze wykonany, ale bez obrotowej ramki

W porównaniu do Galaxy Watcha z zeszłego roku, nowa wersja Active jest dość mała. Obudowa mierzy niespełna 40 milimetrów i ma 10,5 milimetra grubości. Jest to niezwykłe jak na smartwatch z czujnikiem tętna i kompletnym wyposażeniem w czujniki. Dobrze wykonana obudowa smartwatcha Samsunga przyjmuje normalne paski do zegarków o szerokości 20 milimetrów, dzięki czemu można łączyć Galaxy Watch Active z nieograniczonym wachlarzem pasków. Bez paska, zegarek sportowy waży 25 gramów. Z paskami Samsunga jest to 46 gramów.

Jedną z charakterystycznych cech zegarków Samsunga w ostatnich latach jest obrotowy pierścień, który sprawia, że obsługa jest przyjemna, ponieważ nie trzeba się ciągle męczyć z małym wyświetlaczem. Galaxy Watch Active nie ma takiej ramki. Tutaj wszystko jest kontrolowane przez ekran dotykowy i dwa przyciski po prawej stronie. Szkoda, ale być może było to konieczne, aby zegarek był mniejszy.

Innym dobrym punktem, aby wspomnieć, Galaxy Watch Active jest certyfikat IP68 i jest dobrze chroniony przed wodą i pyłem. Może wytrzymać ciśnienie wody do 5 ATM, a zatem może być używany przez użytkownika podczas prysznica, kąpieli lub sesji pływackich.

Ogólnie rzecz biorąc, muszę przyznać, że Samsung wykonał świetną robotę pod względem designu. Wolę okrągły format tarczy niż kwadratowy format np. w Apple Watch. Zegarek będzie też pasował na każdy rozmiar nadgarstka, a noszenie go na co dzień to czysta przyjemność, zarówno w pracy, jak i podczas sesji sportowych.

smartwatch

Wyświetlacz AMOLED

Nie dziwi więc fakt, że to właśnie wyświetlacz AMOLED jest obecny w Galaxy Watch Active. Jego 1,1-calowy ekran o rozdzielczości 360 x 360 pikseli to sukces. Żałuję dość grubych konturów wokół ekranu, ale mogę powiedzieć, że czytelność jest dobra w jasnym otoczeniu. Jasność można regulować ręcznie, ale automatyczna kontrola domyślnej jasności jest wystarczająca. Ekran jest też wystarczająco ostry w każdej sytuacji. W tej ostatniej kwestii wybór tarczy jest kluczowy dla lepszej czytelności. Niektóre kolory lub tarcze mogą być gorszym wyborem niż inne. Oczywiście, biorąc pod uwagę jego rozmiar, nie oczekujemy, że będziemy oglądać filmy lub programy telewizyjne na tym.

Galaxy Watch Active działa szybko, a nawigacja w menu jest płynna.

Galaxy Watch Active wie, kiedy robisz burpees

Bronią Samsunga w kwestii oprogramowania jest autorski system operacyjny Tizen. Nie ma on tak wielu aplikacji jak Wear OS, ale najważniejsze funkcje do codziennego życia są na pokładzie. Chociaż zegarki Tizen mogą być używane ze wszystkimi smartfonami z systemem Android, to szczególnie dobrze czują się w połączeniu ze smartfonem Galaxy i w kosmosie usług Samsunga.

Z drugiej strony, jeśli jesteś właścicielem smartfona innej marki, konfiguracja jest prawdziwym koszmarem. Będziesz musiał pobrać trzy różne aplikacje, a następnie pobrać aktualizację dla podłączonego zegarka, zanim będziesz mógł w końcu cieszyć się swoim nowym Galaxy Watch Active. To powinno być o wiele łatwiejsze niż jest w rzeczywistości.

Specjalna wersja systemu Tizen dla smartwatchów

Obrotowy układ symboli w menu zegarka Galaxy Watch Active wynika z faktu, że obecna wersja Tizen została opracowana dla smartwatchów z obrotową ramką, ramką, której ten Galaxy Watch Active nie ma. Zamiast tego, można poruszać się po menu przesuwając palcem po dolnej części ekranu. Ten rodzaj nawigacji jest bardzo dobry, ale bezel jest lepszy, to trzeba powiedzieć. Na szczęście, istnieją dwa fizyczne przyciski z boku: górny przycisk pozwala wrócić, podczas gdy dolny przycisk pozwala na dostęp do strony głównej.

Połączony zegarek działa we współpracy z aplikacją Galaxy Wearable, ale także Samsung Health do śledzenia danych. Z pierwszej aplikacji, można zarządzać wieloma elementami, takimi jak tarcze, parametry, wibracje, powiadomienia ... itp.

Oczywiście wszystkie powiadomienia można odbierać na nadgarstku i można odpowiadać bezpośrednio na wiele aplikacji, w tym na aplikacje pocztowe. Możliwe jest wybranie wcześniej ustalonych zdań lub podyktowanie swojej odpowiedzi za pomocą mikrofonu podłączonego zegarka. Osobiście bardzo spodobały mi się również Mapy Google, które pozwalają na podążanie za wskazówkami z nadgarstka do wybranego celu.

Samsung dodał kilka nowych funkcji sportowych do Galaxy Watch Active. Zegarek może rejestrować wyniki użytkownika w 40 różnych ćwiczeniach i automatycznie wykrywa do siedmiu różnych sesji treningowych. Smartwatch potrafi nawet rozpoznać stosunkowo skomplikowane ćwiczenia, takie jak burpees. Może być również używany do monitorowania i optymalizacji snu. Podobnie jak większość połączonych zegarków, zegarek napotyka pewne trudności podczas sesji pływackich, aby poprawnie analizować długości. Wszystkie dane użytkownika są dostępne w aplikacji Samsung Health.

Oprócz funkcji sportowych i fitness, smartwatch ma również zwykłe funkcje, takie jak powiadomienia, kalendarze, e-maile i wiele innych. Samsung poprawił synchronizację ze smartfonami, aby ułatwić korzystanie z urządzenia. Za pomocą prostego kliknięcia na smartwatchu można ustawić smartfon na "Nie przeszkadzać" lub wyłączyć budzik ruchem nadgarstka.

Ogólnie rzecz biorąc, doświadczenie oferowane przez Tizen jest dobre, a monitorowanie aktywności jest skuteczne. Przypomnienia o ruchu są również przydatne, a zegarek zapewnia miłą wszechstronność użytkowania, i nie ma nic złego w synchronizacji między smartwatchem a aplikacją. Odbywa się to szybko i bez żadnych problemów. Jeśli chodzi o wydajność, procesor Exynos 9110 w połączeniu z 0,75 GB pamięci RAM i 4 GB pamięci masowej są wystarczające, aby zapewnić bardziej niż płynne doświadczenie.

Bateria ładuje się bezprzewodowo

Bez dramatyzowania, żywotność baterii Galaxy Watch jest w średnim zakresie dla smartwatchów. Jego bateria 230 mAh pozwala na półtora dnia w przypadku intensywnego użytkowania. Jeśli GPS i czujnik tętna nie są stale włączone, mogą minąć dwa dni bez konieczności ładowania zegarka.

Ładowanie odbywa się za pomocą ładowarki Samsunga o mocy 5W lub bezpośrednio przez Galaxy S10 z funkcją odwrotnego ładowania Wireless Power Share. Bezprzewodowe ładowanie nie jest tym, co można nazwać szczególnie szybkim. Przeznacz średnio 2h30, aby przejść od 0 do 100%.

Ostateczny werdykt: miła niespodzianka

Galaxy Watch Active działa dobrze i ma wiele praktycznych funkcji. Zegarek nie jest przeznaczony tylko dla sportowców, ale przede wszystkim jest zaprojektowany z myślą o tego typu odbiorcach. Ci, którzy wolą nosić mniejsze zegarki, ponieważ większość zegarków sportowych jest dość duża i obszerna, będą zachwyceni tym produktem. Jeśli masz większe ramiona i nadgarstki, prawdopodobnie będziesz wolał większy zegarek lub fitness tracker, przynajmniej do codziennego użytku.

Chociaż nieco lepsza żywotność baterii byłaby pożądana i brakuje obracającej się ramki, Galaxy Watch Active oferuje doskonały stosunek ceny do jakości, który pokazuje miłą wszechstronność w użyciu. W porównaniu do Apple Watch, to nadal brakuje niektórych funkcji, takich jak ECG, i prostota w konfiguracji, że tylko iOS może zaoferować w tej chwili.

Czytaj dalej na: https://kabledosmartfona.pl/