Samsung Galaxy Watch to następca modelu Gear S3. Większa bateria, liczne nowe funkcje programowe oraz wersja dla węższych nadgarstków to jego największe nowości. Ale czy to wystarczy, by zachęcić użytkowników do zakupu nowego urządzenia? Przekonajcie się w naszej pełnej recenzji!

 

Dostępny za mniej niż 400 dolarów

Galaxy Watch jest dostępny w trzech wersjach od samego Samsunga oraz od różnych sprzedawców internetowych i dostawców usług telefonicznych. Większy model z obudową 46 mm jest dostępny wyłącznie w kolorze srebrnym i kosztuje 350 dolarów za wersję z Bluetooth. Wersja z LTE będzie kosztować 399 dolarów. Najtańszym sposobem na podróżowanie z Galaxy Watch jest wersja 42 mm, która kosztuje 330 dolarów bez LTE i 399 dolarów ze zwiększoną łącznością. Mniejszy Galaxy Watch jest dostępny tylko w kolorach "Midnight Black" i "Rose Gold". Łączność LTE w USA jest obecnie oferowana tylko przez T-Mobile.

Galaxy Watch jest dostarczany z silikonową bransoletą w rozmiarach "S" i "L". Ponadto Samsung ponownie oferuje wiele różnych kolorowych opasek wykonanych z różnych materiałów i w różnych kolorach. Ale oczywiście każda opaska o szerokości 22 milimetrów będzie pasować.

Znajome wzornictwo i jakość wykonania

Na pierwszy rzut oka, nowy Galaxy Watch 46mm jest nie do odróżnienia od Gear S3 Frontier. Podobnie jak w przypadku Frontiera, Samsung ponownie stawia na okrągłą obudowę ze stali nierdzewnej z wyświetlaczem chronionym przez Gorilla Glass DX+. Nawet wymiary, 46 x 49 x 13 mm, są niemal identyczne jak u poprzednika.

Po prawej stronie znajdują się dwa wydłużone, chropowate przyciski służące do powrotu do ekranu głównego lub otwierania szuflady z aplikacjami. Po lewej stronie znajdują się również pasujące wcięcia w tych samych miejscach, ale bez przycisków.

Podczas gdy prawie wszystko na zegarek wygląda jak Gear S3 Frontier, Samsung zdecydował się na znacznie drobniejsze żebrowanie na obracającej się ramce, jak widać na Gear S3 Classic. Ramka jest nieco ciaśniejsza niż u poprzednika i powinna być rzadziej nieumyślnie obsługiwana. Na spodzie znajdują się teraz cztery diody LED, które oświetlają skórę w celu pomiaru pulsu.

 

samsung gear

Jednak, podobnie jak poprzednik, Galaxy Watch nadal czuje się zbyt niezgrabny. Jasne, że jest tu miejsce na wiele czujników i dużą baterię, ale z zegarkiem na nadgarstku nie da się nawet zapiąć prawidłowo rękawów koszuli. Ostatecznie jednak wszystko to jest tylko kwestią gustu.

Nowa ramka dla lepszej nawigacji

W naszym teście, nowa ramka zapewniła, że pozycje menu można kontrolować bardziej precyzyjnie i że ramka rzadko była obsługiwana przypadkowo.

Poza rozmiarem, nie ma zauważalnej różnicy pod względem wzornictwa między dwoma wersjami Galaxy Watch. Oba zachowują się jak nowoczesne chronometry sportowe i są chronione przed wodą i pyłem zgodnie z certyfikatem IP68, MIL-STD-810G i do 5 atm.

Ostry wyświetlacz, który zawsze jest czytelny

Niewiele innowacji w stosunku do poprzednika jest też w wyświetlaczu. Samsung pozostaje wierny sobie, przynajmniej w przypadku modelu 46 mm Galaxy Watch, i poszedł w duży ekran o przekątnej 1,3 cala. Rozdzielczość pozostaje na 360 x 360 pikseli na cal. Na mniejszym Galaxy Watch, wyświetlacz przychodzi w 1,2 cala.

 

Jasność wyświetlacza Super AMOLED był imponujący na całej planszy . Nawet w bezpośrednim świetle słonecznym, ekran pozostaje łatwy do odczytania. Ponadto, czujnik światła otoczenia umieszczony pod wyświetlaczem automatycznie dostosowuje jasność do warunków zewnętrznych.

Automatyka obejmuje również tak zwany tryb zewnętrzny, który podkręca jasność tak wysoko, jak to tylko możliwe, dzięki czemu zawartość nadal może być łatwo odczytana nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. W naszym teście było to jednak trochę przesadzone w kółko i podkręcało jasność nawet w pośrednim świetle słonecznym.

Tizen OS poprawiony we wszystkich właściwych miejscach

Samsung poświęcił dużo uwagi oprogramowaniu na nowym Galaxy Watch. Wbrew plotkom, producent nie stawia na Wear OS, mimo zmiany nazwy, ale pozostaje wierny własnemu Tizen OS 4.0. Oprogramowanie jest kompatybilne ze wszystkimi smartfonami z systemem Android 5 Lollipop lub nowszym oraz iOS, z pewnymi ograniczeniami.

 

Będziesz miał problemy, jeśli nie masz smartfona Samsunga

Napotkasz problem, jeśli spróbujesz podłączyć Galaxy Watch do smartfona z Androidem innego niż urządzenie Samsunga. Po pierwsze, będziesz musiał zainstalować aplikację Galaxy Wearable, która działa jako węzeł między telefonem a zegarkiem, a także usługę Samsung Accessory i wtyczkę Galaxy Watch. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać możliwości zegarka, powinieneś również zainstalować Samsung Health.

 

Aplikacja Galaxy Wearable służy jako hub dla Galaxy Watch.

Oznacza to, że będziesz musiał zainstalować cztery aplikacje, które łącznie zajmują około 500 MB pamięci. A problemy będą się powtarzać. Jeśli na przykład Gmail zarchiwizuje wiadomość e-mail, zaraz potem pojawi się nowe powiadomienie, ale jeśli go nie zobaczysz, nie będziesz wiedział, co zostało zarchiwizowane.

Nowe obszary obserwowane do codziennego użytku

Twarze zegarka to świetna nowa funkcja w tym urządzeniu. Wyświetla ona wpisy z kalendarza, alarmy i terminy są wyświetlane w okręgu wokół tarczy zegarka w postaci kolorowego paska. Ułatwia to śledzenie, kiedy jest następne spotkanie, ponieważ po spojrzeniu na zegarek można szybko uzyskać dostęp do informacji na jego temat.

Samsung dołączył również codzienny Briefing, który pojawia się na smartwatchu, gdy wykryje, że użytkownik wstał z łóżka lub zakłada zegarek rano. Wyświetlane są takie informacje, jak data, pogoda, nadchodzące spotkania, przypomnienia i przewidywany czas pracy baterii na dany dzień. Wieczorem, przed pójściem spać, Galaxy Watch wypluje informacje o Twoich sukcesach treningowych z całego dnia oraz o pogodzie na jutro.

Wraz z Samsung Health, Galaxy Watch może teraz automatycznie wykrywać 39 rodzajów ćwiczeń. Zegarek można też wykorzystać do łączenia kilku różnych dyscyplin sportowych. Po sesji treningowej wyświetlane są takie informacje, jak całkowity czas treningu, zużycie kalorii, puls, pokonany dystans i średnia prędkość.

 

Dostępny jest teraz tryb "zatrzymania wody" dla pływania. Zapobiega to błędnemu interpretowaniu przez Galaxy Watch przepływu wody przepływającej obok zegarka jako wejścia na wyświetlacz. Ponadto, po wyjściu z wody zegarek automatycznie wychodzi z trybu zatrzymania wody i natychmiast zaczyna oczyszczać z wody otwory głośnika i mikrofonu za pomocą sprężonego powietrza. Jest to potwierdzane odpowiednim dźwiękiem ostrzegawczym.

 

Skoro mowa o dźwiękach: jeśli brakuje Ci zwykłego tykania konwencjonalnego zegara analogowego w Twoim smartwatchu, możesz teraz sprawić, by Galaxy Watch tykał jak prawdziwy zegarek. Przez głośnik emitowany jest delikatny dźwięk tykania - dla tych, którzy tęsknią za analogowym zegarkiem.

Najwyższa wydajność

Galaxy Watch jest napędzany przez nowy Exynos 9110 , kolejny dwurdzeniowy procesor, który nie działa już z częstotliwością 1 GHz, ale 1,15 GHz. Sam Samsung ogłosił, że chipset jest o 35 procent bardziej energooszczędny i wydajny niż układ Exynos 7270 w starszych zegarkach. Przynajmniej w przypadku wersji Bluetooth, które są dostarczane z 768 MB pamięci RAM, wszystko inne pozostaje bez zmian. Wersje LTE od Samsunga są wyposażone w 1,5 GB pamięci RAM do przetwarzania na pokładzie.

 

Jednak, gdy po raz pierwszy przetestowaliśmy to, nie widzieliśmy żadnej znaczącej poprawy w bezpośrednim porównaniu. Ale to wydaje się mało konieczne, gdy patrzymy na Gear S3. W żadnym momencie nie okazał się on zbyt wolny, działał płynnie przez cały czas i szybko reagował na wprowadzane dane.

Pamięć wewnętrzna we wszystkich wersjach Galaxy Watch to 4 GB, które można wykorzystać na przykład do przechowywania muzyki. Jeśli lubisz jogging, możesz zostawić swój smartfon w domu. Wystarczy podłączyć zegarek z Bluetooth 4.2 do pary bezprzewodowych słuchawek i używać go jako odtwarzacza MP3.

Jednak po odjęciu miejsca zajmowanego przez system operacyjny i aplikacje, do dyspozycji pozostaje nam tylko 1,5 GB. Ale nawet to wystarczyło na kilka piosenek, ale może nie mieć miejsca na długie playlisty ćwiczeń.

 

Samsung Galaxy Watch audio

Podobnie jak Gear S3, nowy Galaxy Watch ma głośnik po lewej stronie i zintegrowany mikrofon. Przez te trzy otwory dochodzi dźwięk powiadomienia, muzyka, a także osoba na drugim końcu linii, jeśli używasz smartwatcha do prowadzenia rozmowy telefonicznej. Do tego typu zastosowań szczególnie dobrze nadają się wersje LTE Galaxy Watch, które wyposażone są w kartę e-SIM.

Jednak oprócz emitowania dźwięków powiadomień, głośnik raczej nie będzie wykorzystywany do wielu innych celów. Podobnie jak jego poprzednik w naszym hands-on, głośnik zapewnia dość niskiej jakości dźwięk, ale to jest do przewidzenia, biorąc pod uwagę jego niewielkie rozmiary.

Weekend bez gniazdka elektrycznego? Nie ma problemu!

Samsung wyposażył większego Galaxy Watcha w baterię o pojemności 472 mAh - o prawie 100 mAh większą niż ta w Gear S3. Według producenta ma to zapewnić zegarkowi czas pracy do 168 godzin przy ciągłym połączeniu Bluetooth ze smartfonem. Mniejszy model wyposażono w znacznie mniejszą baterię o pojemności 270 mAh. Tutaj mamy do czynienia z czasem pracy do 120 godzin. Akumulator jest ładowany indukcyjnie.

Czas pracy na baterii w testowanym przez nas większym Galaxy Watch był tak samo przekonujący, jak w przypadku jego poprzedników. Nie mieliśmy żadnych problemów z wyświetlaczem stale włączony i były w stanie zarządzać dwa dni użytkowania bez szukania ładowarki. Na przykład, znalazłem miałem pełne 62 procent ładunku po całym dniu użytkowania. Jeśli wyłączysz wyświetlacz, możesz uzyskać trzy lub cztery pełne dni pracy na baterii, w zależności od tego, czy regularnie sprawdzasz swój puls i korzystasz z nawigacji GPS.

Najlepszy smartwatch z Androidem bez Androida

Z Galaxy Watch, Samsung prawdopodobnie prezentuje najlepszy smartwatch dla smartfona z systemem Android. I to wcale nie działający na Androidzie. Czas pracy na baterii jest bardzo dobry, Tizen OS jest jeszcze lepiej dostosowany do okrągłej konstrukcji i dodano kilka nowych funkcji.

Jednak dla posiadaczy Gear S3 nie ma zbyt dużej zachęty do zakupu nowego zegarka. Zewnętrznie zegarek nie oferuje żadnych nowości w stosunku do swojego poprzednika. Jeśli chcesz uaktualnić, trzeba będzie również żyć z clunky chronometrażu sportowego na nadgarstku.

Jeśli jeszcze nie korzystałeś ze smartwatcha, chcesz uaktualnić z jeszcze starszego modelu lub szukasz mniejszego modelu niż poprzednie urządzenia, możesz oczekiwać, że znajdziesz bardzo dobry smartwatch w Galaxy Watch, nawet jeśli zegarek nie ma prawdziwego efektu wow i nie wyróżnia się.